Dwie tony prób z dna Pacyfiku, z których w ciągu dwóch lat pozyskane zostaną metale, przywieźli do Polski specjaliści z Interoceanmetal. Organizacja, do której oprócz Polski należy także kilka innych państw, dzierżawi kawałek dna oceanu w pobliżu Ameryki Środkowej.
Polska przystąpiła do Interoceanmetal jeszcze za czasów PRL, gdy istniała Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG). Interoceanmetal skupia Bułgarię, Czechy, Kubę, Polskę, Rosję i Słowację. Siedzibą organizacji jest Szczecin.
Interoceanmetal zajmuje się m.in. badaniami i przygotowywaniem technologii wydobywczych dla pozyskiwania tzw. konkrecji z dna Oceanu Spokojnego. Konkrecje to naturalnie powstające grudki rud metali, w których występuje m.in. mangan, miedź, nikiel, cynk, kobalt i molibden.
Jak powiedział PAP Tomasz Abramowski, dyrektor Interoceanmetal, specjaliści przywieźli dwie tony prób konkrecji, z których w ciągu dwóch najbliższych lat pozyskane zostaną metale; naukowcy równocześnie zbadają opłacalność procesu metalurgicznej przeróbki konkrecji.
Obecnie opłacalność samego wydobycia konkrecji wymaga jeszcze potwierdzenia. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że przy zmniejszeniu zasobów kopalnych na lądzie i wzroście cen, zasoby te stanowią alternatywne źródło złóż niekonwencjonalnych.
Abramowski przewiduje, że wydobycie konkrecji mogłoby rozpocząć się w ciągu dziesięciu lat. Jak powiedział, największą przeszkodą w tej kwestii jest obecnie nieuregulowany stan prawny wydobycia z dna morskiego i sprawy związane z ochroną środowiska. Konieczne są również testy techniki wydobycia.
Przygotowaniu procedur ochrony środowiska morskiego, a także poznaniu tzw. tła biologicznego złóż służyć będzie przebadanie kilkudziesięciu próbek fauny głębokowodnej, pobranej przed naukowców podczas ekspedycji.
Szacuje się, że złoża rud metali zalegające na działce Interoceanmetal na dnie Pacyfiku mają wartość kilkudziesięciu mld dolarów. Według Abramowskiego podczas badań wydzielono kolejny rejon wydobywczy o powierzchni 3 tys. 800 kilometrów kwadratowych, na którym udało się potwierdzić obecność kilkudziesięciu milionów ton konkrecji.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.