Rosnieft i ExxonMobil rozszerzają współpracę w ramach porozumienia zawartego w 2011 r. Będzie ona dotyczyła siedmiu nowych obszarów poszukiwań na Morzu Czukockim, Morzu Łaptiewów oraz na Morzu Karskim, o łącznej powierzchni 600 tys. km kw.
Obszary koncesyjne znajdujące się tam należą do najbardziej obiecujących i najmniej zbadanych stref przybrzeżnych na świecie. Zgodnie z nowymi ustaleniami Rosnieft będzie miał też prawo do 25 proc. udziałów w projekcie rozwoju pola kondensatu gazu w sekcji Point Thomson, złoża ropy naftowej i gazu w North Slope na Alasce. Pole Point Thomson zawiera 25 proc. sprawdzonych rezerw gazu ziemnego w North Slope. Rosnieft i ExxonMobil podpisały również memorandum dotyczące współpracy przy ocenie wykonalności projektu LNG na rosyjskim Dalekim Wschodzie, w tym ewentualnej budowy instalacji LNG. Firmy utworzą w najbliższych tygodniach wspólną grupę roboczą, aby rozpocząć prace nad studium wykonalności projektu LNG na podstawie oceny dostępnych zasobów gazu ziemnego. Komentując podpisanie umowy, Igor Sieczyn, prezydent Rosnieftu powiedział:
- Podpisana umowy dotycząca niespotykanej skali współpracy między Rosnieftem i ExxonMobil, plasuje ją na zupełnie nowym poziomie. Powierzchnia gruntów w rosyjskiej Arktyce, której badanie i w przyszłości rozwój jest planowane wzrosła sześciokrotnie. Oznacza to, że ogromny potencjał zasobów na rosyjskim arktycznym szelfie zostanie przeznaczony do maksymalnego wykorzystania dzięki nowoczesnym technologiom i doświadczeniu naszego strategicznego partnera ExxonMobil. Udział w projekcie Thomson zapewnia nam najnowszą technologię pozyskania kondensatu gazu w trudnych warunkach klimatycznych.