Gryfino. Zakończył się pierwszy etap jednej z większych inwestycji hydrotechnicznych w rejonie dolnego biegu Odry. Dzięki funduszom "Programu dla Odry" w Gryfinie powstał nowy wał przeciwpowodziowy o długości niemal 3,6 km. Inwestycja uchronić ma najniższą część miasta przed skutkami wysokiej wody i podtopieniami.
Z okazji zakończenia tego etapu prac wczoraj po raz pierwszy zademonstrowano uszczelnianie specjalnych okien w ściance szczelnej nowego wału. Montażowi mobilnego uszczelnienia przyglądali się mieszkańcy, strażacy, władze miasta, a także goście, w tym wojewoda zachodniopomorski.
Kosztem ponad 17 mln złotych zbudowane zostały nowe wały, ścianki szczelne i śluzy, które zamykane będą w razie wystąpienia wysokiej wody. Na koronie wzmacnianego i zbrojonego wału jest geokratownica, dzięki której powstanie atrakcyjnie położona, bo tuż nad Odrą ścieżka rowerowa.
W tym roku na inwestycję Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie przeznaczył ponad 8 mln złotych. Około 10 mln złotych będą natomiast kosztowały przyszłoroczne prace. Budowa zakończyć się ma pod koniec 2012 roku.
Tomasz Płowens, dyrektor ZZMiUW - jak zwykle zresztą przy tego rodzaju okazjach - pytany był przez dziennikarzy o destrukcyjną działalność bobrów.
- Bobry żyją i żyć będą. Nie będziemy do nich strzelać - powiedział już nieco zniecierpliwiony pytaniami o domniemanych sprawców zniszczeń na wałach T. Płowens.
Z odsieczą dyrektorowi ZZMiUW pośpieszył wojewoda Marcin Zydorowicz:
- Zwierzęta ryjące nie pokonają tej przeszkody - powiedział mając na myśli specjalną membranę wewnątrz wałów. - To zabezpieczenie jest bardzo skuteczne, ale też kosztowne. 1 km takich wałów kosztuje od 1 do 1,2 mln złotych - dodał wojewoda.
W czasie ostatnich podtopień w ubiegłym roku, najbardziej ucierpiały przystanie w południowej części Gryfina i obszar pomiędzy ulicami Bałtycką, Czechosłowacką i Łużycką. Po zakończeniu całej inwestycji ta część Gryfina będzie dużo bardziej bezpieczne niż wcześniej. Dyrektor T. Płowens podkreślił jednak, że w przypadku ekstremalnych zjawisk nawet taka inwestycja może okazać się niewystarczająca.
Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Eksploatacji Urządzić Melioracyjnych ze Szczecina. Dokumentacja projektowa została opracowana przez Biuro Studiów i Projektów Budownictwa Wodnego Hydroprojekt Sp. z o.o.
Offshore
Umacniane brzegi, bobry żegnają Gryfino
08 listopada 2011 |
Źródło: