Westinghouse Electric Company i Bechtel z zadowoleniem przyjmują plany polskiego rządu dotyczące przeznaczenia 60 miliardów złotych na sfinansowanie pierwszej elektrowni jądrowej w kraju.
Informacja ta została przekazana w momencie, kiedy partnerzy spotkali się z kluczowymi interesariuszami w Warszawie i Gdańsku, aby omówić postępy w projekcie i potwierdzić swoje zaangażowanie w rozwój gospodarczy i społeczność. Lokalne władze w Gdańsku zostały poinformowane o ostatnich etapach projektu, w tym o dogłębnych badaniach geologicznych prowadzonych na placu budowy, które dostarczają kluczowych danych do dalszego planowania działań projektowych. Projekt jest realizowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) - spółkę należącą do państwa, na terenie gminy Choczewo na Pomorzu.
„Bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe. Stany Zjednoczone są dumne z tego, że są najbliższym partnerem i najbardziej zaufanym przyjacielem Polski w procesie transformacji energetycznej - powiedział Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. - Wybór przez Polskę Westinghouse i Bechtel - dwóch amerykańskich firm o złotym standardzie - do realizacji krajowego programu cywilnej energetyki jądrowej sprawia, że bezpieczeństwo energetyczne staje się podstawą naszej współpracy”.
„Dzięki konstrukcji AP1000® Polska wybrała najbardziej zaawansowaną, sprawdzoną technologię, która już ustanawia rekordy w sześciu blokach operacyjnych, a kolejnych 12 ma działać przed końcem dekady - powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse. - Wpływ gospodarczy projektu w Polsce wyniesie ponad 100 miliardów złotych, zapewniając dziesiątki tysięcy miejsc pracy podczas budowy i wielu dekad przyszłej eksploatacji”.
„Ten historyczny projekt wzmocni niezależność energetyczną kraju, zapewniając jednocześnie ogromne możliwości gospodarcze, w tym nowe miejsca pracy, szkolenie wykwalifikowanych pracowników energetyki jądrowej oraz ustanowienie łańcucha dostaw ze znacznym udziałem polskich firm” - powiedział Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny Bechtel.
Westinghouse i Bechtel wniosą do polskiego projektu łącznie ponad 140 lat doświadczenia w sektorze energetyki jądrowej oraz jedyny sprawdzony model lokalizacji łańcucha dostaw. Bechtel i Polska Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS) zorganizowały niedawno sympozja dla dostawców w Gdańsku i Gdyni, przyciągając ponad 150 firm z regionu. Firma Westinghouse nawiązała współpracę z ponad 500 firmami w ramach projektu i jest gospodarzem corocznego programu stażowego dla polskich studentów w Stanach Zjednoczonych.
Wcześniej w tym roku firma Bechtel podpisała umowy z Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską w celu uruchomienia nowych Programów Rozwoju Kariery w Energetyce Jądrowej, aby pomóc w przygotowaniu siły roboczej dla rozwijającej się polskiej energetyki jądrowej. W ramach tych działań na rzecz poszerzenia wiedzy na temat energii jądrowej w Polsce Departament Energii Stanów Zjednoczonych zainaugurował w Warszawie działalność regionalnego centrum szkoleniowego w zakresie czystych technologii energetycznych.
Reaktor AP1000 jest jedynym działającym reaktorem generacji III+, posiadającym w pełni pasywne systemy bezpieczeństwa, modułową konstrukcję i najniższe parametry emisji na rynku w przeliczeniu na 1 MWe. Obecnie cztery reaktory AP1000 ustanawiają rekordy pod względem wydajności operacyjnej i dostępności w Chinach; osiem dodatkowych reaktorów jest w budowie, a cztery kolejne są zakontraktowane, podobnie jak dwa działające reaktory AP1000 w elektrowni Vogtle w stanie Georgia. Technologia AP1000 została wybrana na potrzeby realizacji programów energetyki jądrowej w Polsce, na Ukrainie i w Bułgarii, a także jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej. Do końca dekady na całym świecie będzie działać 18 reaktorów opartych na technologii AP1000. Od 70 lat Bechtel pomaga klientom dostarczać czystą energię za pomocą energii jądrowej. W tym czasie firma zaprojektowała, zbudowała lub świadczyła usługi budowlane na potrzeby 150 elektrowni jądrowych na całym świecie, dostarczając ponad 76 tysięcy megawatów nowej mocy wytwórczej w energetyce jądrowej.
Bechtel
Bechtel to cieszący się zaufaniem branży i rządu partner świadczący usługi inżynieryjne, budowlane i zarządzania projektem. Spółkę wyróżnia wyjątkowej jakości kadra oraz bezkompromisowe dążenie do osiągania jak najlepszych wyników. Dostosowuje swoje zdolności do celów jej klientów, aby wywrzeć długotrwały, pozytywny wpływ. Od 1898 r. firma pomogła klientom ukończyć ponad 25 000 projektów w 160 państwach z siedmiu kontynentów, w ramach których stworzyła miejsca pracy, przyczyniła się do rozwoju gospodarek, poprawiła odporność infrastruktury światowej, zwiększyła dostęp do energii, zasobów oraz podstawowych usług; sprawiła też, że świat stał się bezpieczniejszym i czystszym miejscem.
Bechtel obsługuje rynek energii, infrastruktury, produkcji i technologii, górnictwa i wydobycia metali oraz energii jądrowej, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Oferuje kompleksowe usługi, od wstępnego planowania i przygotowania inwestycji po uruchomienie i oddanie do eksploatacji. www.bechtel.com
Westinghouse
Westinghouse Electric Company kształtuje przyszłość energii wolnej od emisji dwutlenku węgla poprzez oferowanie bezpiecznych, innowacyjnych technologii jądrowych oraz innych czystych technologii i usług energetycznych na całym świecie. Westinghouse dostarczyła pierwszy na świecie komercyjny reaktor wodny ciśnieniowy w 1957 r., a technologia firmy jest obecnie podstawą dla około połowy działających na świecie elektrowni jądrowych. Od ponad 135 lat jej innowacyjne rozwiązania sprawiają, że Westinghouse jest preferowanym partnerem w zakresie zaawansowanych technologii obejmujących cały okres eksploatacji elektrowni jądrowej.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.