Jachting

Program "Niebieska Szkoła" oraz kapitan Krzysztof Baranowski zostali laureatami Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza za 2022 rok.

W poniedziałek w Muzeum Miasta Gdyni odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2022 i Nagrody Specjalnej im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2022.

Tegoroczni laureaci to: program "Niebieska Szkoła" (nagroda główna) oraz kapitan Krzysztof Baranowski (nagroda specjalna).

Program "Niebieska Szkoła" został uhonorowany za organizację rejsów dla uczniów, podczas których młodzi ludzie łączą naukę z wychowaniem morskim. Kapituła nagrody podkreśliła wagę formowania młodzieży poprzez morze, naukę odpowiedzialności za siebie i innych, współpracy w grupie oraz budowanie umiejętności pokonywania własnych słabości. W 2022 roku program "Niebieska Szkoła" obchodził 10-lecie istnienia, a także zrealizował jubileuszową 30 edycję - każdego roku odbywa się bowiem kilka rejsów.

Ogromnie dużo zawdzięczamy kapitanowi Krzysztofowi Baranowskiemu i innym kapitanom, którzy stworzyli i realizowali ideę szkół po żaglami oraz wychowania morskiego młodzieży - mówił w trakcie uroczystości założyciel Niebieskiej Szkoły Piotr Kulczycki.

Zaznaczył, że nie chodzi tylko o żeglarstwo ale - jak dodał - najważniejszym mechanizmem jest "sail training" - hasło nieprzetłumaczalne, ale oznaczające kształtowanie osobowości młodych ludzi do życia poprzez szkolenie na morzu.

To niesłychanie ważna funkcja żeglarstwa - ocenił.

Wspomniany przez Kulczyckiego kapitan Baranowski został w poniedziałek uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza za wieloletnie zaangażowanie w kształcenie i wychowanie młodzieży na morzu. Kapitan Krzysztof Baranowski jest jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy, który ma na swoim koncie dwa samotne rejsy dookoła świata i tysiące mil za sterem żaglowców Pogoria i Fryderyk Chopin z uczniami szkół pod żaglami. Jest nadal aktywnym żeglarzem i autorem książek marynistycznych.

Kpt. Baranowski obecny na uroczystości przypomniał, że patrona nagrody - kpt. Wiktorowicza znał nie tylko jako świetnego żeglarza, ale także niezwykle ciepłego i towarzyskiego człowieka.

Ja mam taki rodzaj choroby morskiej, że mnie ciągnie na morze. Myślę, że kapitan Leszek Wiktorowicz cierpiał na podobną przypadłość. Niebawem znów wybieram się w daleki rejs, a więc - do zobaczenia na morzu - mówił.

Założyciel programu "Niebieska Szkoła" oraz kpt. Baranowski otrzymali w poniedziałek pamiątkowe medale. Ponadto fundacja realizująca projekt "Niebieska Szkoła" otrzymała 10 tys. złotych.

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy patrona, Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska, w celu honorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej.

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza przyznała kapituła w składzie: Mariusz Wiktorowicz, syn kapitana (przewodniczący), Marek Brągoszewski i Marek Padjas (Bractwo Kaphornowców), przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk i Waldemar Heflich (Press Club Polska, nowezagle.pl).

Nagroda jest przyznawana co roku za osiągnięcie z roku poprzedniego, a jej laureatem może być osoba fizyczna, grupa osób fizycznych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 2012 r.

Leszek Wiktorowicz urodził się 18 czerwca 1937 r. w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 r. przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dzisiejsza Akademia Morska). Żeglarską służbę rozpoczął w 1962 r. na żaglowcu Dar Pomorza, na którym po kilku latach osiągnął stopień I oficera. Pracował też na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W 1977 r. objął po raz pierwszy dowództwo tankowca Siarkopol.

W latach 1981-82 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace związane z budową Daru Młodzieży. W dziewiczym rejsie jednostki pełnił funkcję kierownika nauk, następnie objął stanowisko komendanta, które piastował - z przerwami - przez niemal 25 lat.

Przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki wyczynowi z lat 1987-88, kiedy dowodził w najbardziej spektakularnym w dziejach polskiej floty i szkolnictwa morskiego rejsie fregaty - wyprawie dookoła świata, po wodach Oceanu Południowego, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Podczas tego rejsu Wiktorowicz przeszedł pod pełnymi żaglami pod mostem Harbour Bridge w Sydney (Australia).

Kapitan Leszek Wiktorowicz zmarł w 24 czerwca 2010 r. w Gdyni.

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0571 4.1391
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.5988 4.6918
GBP 5.1274 5.231

Newsletter