Jachting

Mają już swoje lata i niejedną morską przygodę na koncie. Wodne oldtimery – bo tak często się je nazywa – po raz kolejny zawiną do Gdyni. Wszystko w ramach 13. edycji zlotu „Próchno i Rdza”. Impreza zbliża się wielkimi krokami. Jachty przypłyną do Gdyni w najbliższy piątek, 8 października.

XIII Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” odbędzie się od 7 do 10 października. Uczestniczące w nim jednostki spotkają się w czwartek w Helu. Następnego dnia załogi wspólnie wypłyną w rejs po Zatoce Gdańskiej, który zakończy się do Gdyni. Jachty zostaną w mieście z morza i marzeń aż do niedzieli, 10 października.

Już w najbliższy weekend zapraszamy wszystkich do odwiedzenia gdyńskiej mariny lub oglądania parady z brzegu – najlepiej z plaży, bulwaru, molo w Orłowie i jego okolic. W Gdyni po raz kolejny odbędzie się zlot Próchno i Rdza. Ta nazwa może być myląca, bo próchno to nie są rozpadające się jachty – chociaż niektóre mają ponad 100 lat – ale drewniane jednostki. Rdza to również nie są jachty, które już przeżera rdza, tylko jednostki stalowe – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Jachty z duszą będzie można podziwiać w basenie Żeglarskim przy falochronie wschodnim. W Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej spotka się ponad 30 jednostek. Wśród nich te drewniane, jak np.: Phyllis, Dana, Smuga Cienia czy Wielkopolska, a także stalowe – Czarny Diament, Hoorn, Patagonia czy Tenanga.

W ramach zlotu „Próchno i Rdza” zaplanowano rozmaite atrakcje. W sobotę, 9 października w samo południe rozpocznie się parada wodnych oldtimerów. Jednostki wystartują z gdyńskiej mariny i przepłyną wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w kierunku Sopotu. Tam, na wysokości molo, zawrócą i rozpoczną żeglugę powrotną. Jachty zawiną do gdyńskiej mariny około godz. 15:30. To doskonała okazja, by podziwiać i fotografować jednostki na wodzie. Parada będzie najlepiej widoczna z bulwaru Nadmorskiego, a także plaż w Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz z orłowskiego molo.

W piątkowy i sobotni wieczór będzie można wysłuchać koncertów szantowych. Muzyczna scena, na której pojawią się artyści, stanie na jednym z jachtów uczestniczących w zlocie. W piątek, 8 października o godz. 18:00 zagrają Arkadiusz „Kosmos” Wąsik oraz Bogdan „Bodziec” Kuśka. W sobotę o tej samej porze wystąpi Kamil Badzioch.

Również w sobotę, ale od godz. 16:00 do godz. 18:00, drewniane i stalowe jachty będą udostępnione do zwiedzania. To doskonała okazja, by obejrzeć je z bliska, a także wysłuchać ciekawych historii żeglujących nimi załóg.Zlot „Próchno i Rdza” jest organizowany od 2009 roku. Jego główna idea to przypominanie o urokach żeglowania na jachtach o klasycznych konstrukcjach. W dobie jednostek laminatowych starzejące się, kosztowne w utrzymaniu jachty o drewnianych czy stalowych kadłubach znikają, wyprzedawane przez macierzyste kluby. A przecież to właśnie na ich pokładach zapisano najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa.

Obecny rok to kolejny trudny sezon dla żeglarzy. Zmieniające się obostrzenia i zasady wpływania na wody obcych państw bardzo ograniczyły swobodę żeglowania. Mimo to wspaniała tradycja zlotu jest kontynuowana, a do Gdyni po raz kolejny zawiną przepiękne jednostki.

Z powodu pandemii impreza przybierze nieco spokojniejszy i bardziej zdystansowany format. „Bawimy się – kolorowo i z dystansem!” – to hasło przewodnie tegorocznego zlotu.

Tradycyjne wydarzenia, takie jak koncerty szantowe czy wręczanie pamiątkowych tabliczek, przeniesiono na pokłady jachtów. Organizatorzy apelują do uczestników i gości o zachowanie odpowiedniego dystansu, a także korzystanie z maseczek.

Organizatorem XIII Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza” jest Szkoła Żeglarstwa „Sekstant”, którą prowadzi kpt. Maciej Sodkiewicz. Zajmuje się ona organizowaniem rejsów morskich oraz szkoleniami doskonalącymi wiedzę i umiejętności żeglarskie niezbędne w praktyce morskiej.

Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie www.prochno-rdza.pl.

rel (Gdynia.pl / Paweł Kukla)

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0602 4.1422
EUR 4.2303 4.3157
CHF 4.4917 4.5825
GBP 5.0973 5.2003

Newsletter