Inne

Studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni rozpoczęli w sobotę nowy rok akademicki. W wydarzeniu, które odbyło się na Molo Południowym w Gdyni i Darze Młodzieży, wzięła udział minister edukacji Barbara Nowacka.

Inaugurację poprzedziła msza św. w Kościele Morskim pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ulicy Portowej 2 w Gdyni, w intencji pracowników, studentów, doktorantów i absolwentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, której przewodniczył oraz homilię wygłosił Metropolita Gdańskim ks. abp Tadeusz Wojda, a współcelebrował ojciec dr Edward Pracz, duszpasterz ludzi morza.

O godzinie 11.00, zgodnie z morską tradycją, zostały wybite „szklanki” na dzwonie okrętowym Daru Młodzieży. W towarzystwie Kompanii Reprezentacyjnej UMG oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej został wprowadzony sztandar uczelni. Kolejnym punktem ceremonii było odegranie przez orkiestrę hymnu państwowego, w trakcie którego podniesiono na maszt flagę państwową.

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit zwrócił się do studentów I roku słowami:

- Życzę Wam, aby czas spędzony w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni był dla Was inspirujący i niezapomniany. Nie bójcie się stawiać pytań. Wymieniajcie poglądy, dzielcie się swoimi spostrzeżeniami, dyskutujcie - nie tylko we własnym gronie, ale przede wszystkim z Waszymi profesorami i wykładowcami podczas zajęć, wykładów, konsultacji, ponieważ właśnie tak często rodzą się nowe, innowacyjne pomysły i niekonwencjonalne rozwiązania. Pozostańcie proszę otwarci i ciekawi świata, odważnie sięgajcie po wszystko, co nasza Uczelnia ma Wam do zaoferowania. Stajecie się częścią Uniwersytetu, na którym panuje wolność myśli, słowa, przekonań, poglądów.

Rektor podkreślił, że morze, to przede wszystkim okno na świat, a dostęp do Bałtyku znacząco wpływa na rozwój gospodarki naszego kraju, między innymi za sprawą rozwijających się nowych branż i technologii, w tym sektora offshore, którego uczelnia jest znaczącą częścią. Podkreślił, że studenci kształcą się na wydziale elektrycznym, nawigacyjnym, mechanicznym oraz zarządzania i nauk o jakości. Dodał, że niebawem zostanie uruchomiony również wydział informatyki. Przypomniał również, że uczelnia dysponuje trzema statkami: szkolno-badawczym Horyzont II, badawczy IMOR i flagową jednostką Dar Młodzieży.

Mówiąc o żaglowcu prof. Weintrit zapewnił, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami władz krajowych, samorządowych oraz miejskich na temat budowy następcy Daru młodzieży.

- Nadchodzi czas, by miejsce tej ponad 40-letniej już fregaty zajął nowy statek szkoleniowy (...) w trosce o podtrzymanie wysokiego standardu kształcenia kadr morskich - tłumaczył prof. Weintrit.

Z pokładu Daru Młodzieży rozległ się dźwięk tyfonu okrętowego. Kolejnym punktem był akt ślubowania. W imieniu wszystkich studentów, na sztandar Uniwersytetu Morskiego w Gdyni ślubowali studenci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w trakcie tegorocznej rekrutacji. Immatrykulacji studentów pierwszego roku oraz doktoranta ze Szkoły Doktorskiej dokonał rektor uczelni, pasując buławą rektorską wyróżnionych studentów.

Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Piotr Karczewski, odczytał list w imieniu Głowy Państwa:

"Serdecznie pozdrawiam całą społeczność Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - prestiżowej uczelni, której ponad stuletni już dorobek może być symbolem bogatych morskich tradycji i wybiegających w przyszłość aspiracji naszego kraju. Pięknie obrazuje to szczególna rocznica, ważna dla Państwa uniwersyteckiej wspólnoty, ale poruszająca też serce każdego Polaka. Dziewięćdziesiąt lat temu, 16 września 1934 roku, wypłynął z gdyńskiego portu majestatyczny Dar Pomorza, aby stać się pierwszą jednostką, która opłynęła świat pod biało-czerwoną banderą.

Następnie głos zabrała minister edukacji Barbara Nowacka.

- Osoby, które wybierają tę uczelnię już na samym starcie życia wiedzą, że ich droga życia będzie wyjątkowa. Będzie związana z morzem, gospodarką morską i rozwijaniem odporności Rzeczypospolitej - mówiła szefowa MEN dodając, że Uniwersytet Morski w Gdyni jest uczelnią "prestiżową, która gwarantuje jej absolwentom dobre i stabilne miejsca pracy. Jest również wyjątkowym miejscem na mapie budowania polskiego patriotyzmu i polskiej obronności". Wskazała, że na uczelni rozwijane są kierunki związane z offshore i energetyką opartą na wietrze. - To inwestycja w nauki techniczne i sztuczną inteligencję - wymieniała minister.

Dyrektor Departamentu Edukacji Morskiej Wojciech Gąsowski odczytał w imieniu sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury dr. Arkadiusza Marchewki list, w którym napisano m.in.:

"Jestem przekonany, że najbliższe czterolecie pod sterami pana rektora zaowocuje kolejnymi sukcesami organizacyjnymi i inwestycyjnymi oraz przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju uczelni na arenie krajowej, jak również międzynarodowej. Jednocześnie gratuluję wszystkim nominowanym na stanowiska kierownicze w kadencji 2024-2028. (…) Jednym z wymiernych efektów właściwie obranego kursu jest utworzenie Wydziału Informatyki.

Aleksander Gosk odczytał list marszałka Sejmu RP, Szymona Hołowni.

"Uniwersytet Morski to niezastąpiona kuźnia kadr morskich, jedna z najlepszych uczelni morskich na świecie o ugruntowanej pozycji w tej dziedzinie nauki i w wielu sferach gospodarki morskiej. Dlatego gratuluję osobom, które zostały przyjęte na tę prestiżową uczelnię. Na tej edukacyjnej drodze prowadzić was będzie wiedza i doświadczenie wykładowców.

Do zgromadzonych przemówił także wicewojewoda pomorski Emil Rojek, który zwrócił uwagę na znaczenie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w kontekście rozwoju gospodarki regionu:

- Dzisiejszy uniwersytet, to największa tego typu uczelnia w Polsce i jedna z największych w Europie. To zasługa wielu pokoleń wykładowców, studentów i tych, którym rozwój morskiego szkolnictwa wyższego zawsze leżał na sercu. Dzisiejsze Pomorze także wyznacza trendy w rozwoju gospodarczym. Ponownie jesteśmy w awangardzie, tym razem energetycznej. Uniwersytet, który kształci przyszłych oficerów floty handlowej, kadrę inżynierską i menedżerską na kierunkach zarówno morskich jak i lądowych, doskonale odpowiada na zapotrzebowanie gospodarki i rynku pracy.

Odczytano także list ministra nauki Dariusza Wieczorka, w którym stwierdził on m.in.:

"Dzień inaugurujący nowy rok na uczelni, to swoiste święto całej wspólnoty akademickiej. Cieszę się, że każdego roku dołączają do niej kolejni studenci, którzy dzięki zdobytym indeksom wkraczają na nowe ścieżki rozwoju naukowego i zawodowego. Jestem przekonany, że dla wszystkich Państwa najbliższe miesiące będą czasem, który pozwoli na pogłębianie wiedzy i umiejętności, realizację naukowych pasji, czy uczestnictwo w ambitnych projektach badawczych" - napisał minister Wieczorek.

Dyrektor Departamentu Edukacji Morskiej Wojciech Gąsowski oraz rektor prof. Adam Weintrit wręczyli nagrody Ministra Infrastruktury, w tym najlepszym studentom specjalności morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

O oprawę muzyczną zadbał Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod dyrekcją dr. Karola Hilli wykonując takie utwory jak Pieśń Szkoły Morskiej – Michała Hłaski, „Gaudeamus Igitur”, czy Gaude Mater Polonia.

Uroczystość zakończyła się odegraniem przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej „Hymnu do Bałtyku” oraz defiladą, podczas której odprowadzony został Sztandar Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w towarzystwie Kompanii Honorowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni na 11 kierunkach studiuje ponad 4 tys. studentów.

rel (UMG)

Zdjęcia: Uniwersytet Morski w Gdyni

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8628 3.9408
EUR 4.2635 4.3497
CHF 4.5384 4.63
GBP 5.0663 5.1687

Newsletter