W wieku 91 lat zmarł Zbigniew Sulatycki, Kapitan Żeglugi Wielkiej, były wiceminister transportu i gospodarki morskiej, inżynier, publicysta.
Zbigniew Sulatycki urodził się 23 sierpnia 1933 w Skarżysku Kamiennej. Ukończył Technikum Elektryczne we Wrocławiu i Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów w Szczecinie, studiował w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie. Dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej uzyskał w 1973 roku w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.
Był instruktorem na Darze Pomorza, pracował m.in. w Polskich Liniach Oceanicznych, Urzędzie Morskim w Gdyni, Kapitanacie Portu, a także jako kapitan statków, pilot morski, ekspert przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego w Gdyni.
W 1990 roku został przewodniczącym zespołu doradców ministra transportu i gospodarki morskiej, a w latach 1991-1993 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej. Współtworzył wiele raportów na temat stanu środowiska Zatoki Gdańskiej, rybołówstwa, przemysłu stoczniowego.
Od 1980 r. – członek "Solidarności" i Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1995 r. założył Polskie Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, współpracował z wieloma instytucjami polonijnymi na świecie, od 2016 roku przewodniczył Konwentowi Morskiemu.
Kpt. Sulatycki został uhonorowany m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką „Bene Merito” oraz medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i „Pro Bono Poloniae". Senat Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przyznał mu tytuł Doktora Honoris Causa. Imię kpt. Zbigniewa Sulatyckiego nosi znany ośrodek szkoleniowy manewrowania statkami w Iławie.
PM, Fot. Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl