Inne

20 sierpnia 2024 r. odbyło się kolejne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Odry. Spotkanie prowadziła Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska.

- Podczas narady omówiono rezultaty eksperymentów mających na celu eliminację „złotej algi” oraz bieżące działania kryzysowe związane ze śnięciem ryb w Zbiorniku Dzierżno Duże.

- Dzierżno Duże ma połączenie z Kanałem Gliwickim, rzeką Kłodnicą i Odrą. Obecnie działania służb skupiają się na tym, aby ognisko algi nie przedostało się Kłodnicą do nurtu Odry. W związku z tym w Kłodnicy kontynuowane jest dozowanie nadtlenku wodoru (H2O2; perhydrol). Preparat w 90-99 proc. niszczy komórki „złotej algi”.

- Od 2 do 22 sierpnia 2024 r. służby zebrały ze zbiornika Dzierżno Duże ok. 118 ton śniętych ryb.

- Od początku tego tygodnia służby obserwują, że zjawisko śnięcia ulega zmniejszeniu.

- W rejonie zbiornika Dzierżno Duże nadal pracują ekipy Wód Polskich ze Strażą Pożarną, Państwową Strażą Rybacką, Polskim Związkiem Wędkarskim oraz Wojskami Obrony Terytorialnej (około 60 żołnierzy).

- Służby apelują, aby w miejscach zakwitu „złotej algi”, w tym w zbiorniku Dzierżno Duże unikać kontaktu z wodą, w tym nie uprawiać w tych miejscach sportów wodnych, kąpieli, wędkowania i nie poić zwierząt.

- Wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego umieszczają tablice informujące o zakazach przy zagrożonych akwenach. Kąpieliska, w których służby odnotują występowanie „złotej algi”, będą zamykane na czas jej występowania.

Informacje rozszerzone

- Obecność i rozwój glonu, tzw. "złotej algi" w Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno Duże jest wynikiem nagromadzenia kilku czynników: wysokiego zasolenia, niskiej prędkości przepływu wody, wysokich temperatur. Okres letni sprzyja zakwitom glonów. Przyczyną pomoru ryb w Dzierżnie Dużym była toksyna wytwarzana przez "złotą algę".

- Prowadzony jest wzmożony monitoring liczebności algi przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (WIOŚ), dane analizuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ).

- Ze względu na pozytywne efekty, przedłużono eksperymentalne dozowanie nadtlenku wodoru (H2O2; perhydrol). Eksperyment rozpoczął się 13 sierpnia 2024 r. i został przedłużony do czasu poprawy sytuacji w rejonie.

- Eksperyment jest prowadzony pod nadzorem naukowym i zabezpieczony przez odpowiednie służby – w tym wyspecjalizowaną jednostkę chemiczną Wojska Polskiego. To metoda interwencyjna – kryzysowa, a nie systemowa.

- Zespół międzyresortowy ds. Odry podczas cotygodniowych narad analizuje bieżącą sytuację i wydaje rekomendacje dla służb.

- Równolegle do zarządzania kryzysowego, trwają prace nad docelowymi rozwiązaniami. Rozwiążemy przyczyny równocześnie skupiając się na minimalizowaniu skutków.

- Jeszcze w tym roku spółki wydobywcze przedstawią harmonogramy inwestycji w systemy odsalania. Wody Polskie weryfikują pozwolenia wodno-prawne zakładów odprowadzających wody przemysłowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował i uruchomił model prognozujący zasolenie Odry na 72 godziny do przodu. Model jest dostępny online na stronie hydro.imgw.pl. IMGW przetestował preparat hamujący rozwój „złotej algi”, który może być stosowany w zbiornikach wodnych.

- Główny Inspektorat Ochrony Środowiska od początku roku do 15 lipca 2024 r. wykonał 88 tys. analiz próbek wody z Odry i jej dopływów oraz pobrał około 6,5 tys. próbek wody.

- Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją tzw. specustawy o rewitalizacji Odry (16.07.2024 – wpisana do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów).

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Tagi:

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0228 4.104
EUR 4.2225 4.3079
CHF 4.504 4.595
GBP 5.109 5.2122

Newsletter