Inne

Operator uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi (północno-wschodnia Japonia) ogłosił w piątek, że zawiesił "w ramach środków ostrożności" proces odprowadzania oczyszczonej wody z elektrowni do morza po trzęsieniu ziemi o sile 5,8 w skali Richtera, które nawiedziło wybrzeże departamentu Fukushima.

W lutym rozpoczęła się kolejna faza zrzucania do Pacyfiku wody magazynowanej na terenie elektrowni, uprzednio oczyszczonej w celu wyeliminowania większości substancji radioaktywnych, z wyjątkiem trytu, który jest niebezpieczny tylko w wysokich stężonych dawkach.

Według pierwotnego harmonogramu, czwarta od lata zeszłego roku faza zrzutu wody do morza miała zakończyć się w najbliższą niedzielę. Jednak po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w piątek u wybrzeży departamentu Fukushima "w ramach środków ostrożności zawiesiliśmy działalność w tych obiektach, zgodnie z wcześniej określonymi protokołami operacyjnymi" - dodał operator.

Krótko po trzęsieniu ziemi Japoński Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (NRA) podał na swojej stronie internetowej, że nie wykryto żadnych nieprawidłowości w instalacjach jądrowych w Fukushimie.

Położona na skraju Oceanu Spokojnego elektrownia Fukushima Daiichi została zniszczona w 2011 r. przez gigantyczne tsunami spowodowane podwodnym trzęsieniem ziemi o sile 9,0 w skali Richtera.

Elektrownia ta jest obecnie w fazie demontażu. Jest to kolosalne i niezwykle złożone przedsięwzięcie, które ma trwać kilka dekad, przypomina AFP.

Chiny ostro skrytykowały odprowadzanie oczyszczonej wody z elektrowni do morza, chociaż proces ten został zatwierdzony przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).W odpowiedzi Pekin wstrzymał cały import japońskich owoców morza od lata ubiegłego roku, a kilka miesięcy później podążyła za nimi Rosja.

Fot.: Shutterstock

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter