W czwartek, 17 sierpnia w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni symbolicznie podniesiono muzealną banderę i flagę Urzędu Morskiego na motorówce sanitarnej Samarytanka. To pierwsza jednostka morska zbudowana w Gdyni, w 1931 roku.
Obok dyrekcji i pracowników Muzeum w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni – instytucji, która zamówiła Samarytankę, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – instytucji przekazującej jednostkę MMW, Complex Jacht – firmy wykonującej prace szkutnicze, Pronet Color – fundatora pokryw malarskich oraz władz Miasta Gdyni.
W 1930 r. Stocznia Gdyńska S.A. otrzymała zlecenie od Urzędu Morskiego na wybudowanie motorówki sanitarnej na potrzeby lekarza portowego – Samarytanki. Uroczyste wodowanie przy użyciu dźwigu pływającego odbyło się 17 września 1931 r., jednak Samarytanka została przekazana Urzędowi Morskiemu w 1933 r. W 1939 obliczu zagrożenia wojennego została zmobilizowana wraz z większością portowego taboru pływającego. Po zakończeniu walk w 1939 r. Niemcy wykorzystywali jednostkę do prac portowych pod zmienioną nazwą na Stegen. W 1945 r. odnaleziona została na nabrzeżu w stanie niezdatnym do eksploatacji. 26 października 2021 r. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zorganizowała i sfinansowała operację transportu Samarytanki do Muzeum, gdzie zacumowała obok rówieśnika, kutra pościgowego Batory.
Samarytanka – charakterystyka: motorówka stalowa, napęd – dwucylindrowy silnik polskiej firmy „Perkun” (ok. 65 KM); długość całkowita 15 m, szerokość 3,76 m, zanurzenie 1,5 m; pojemność – 28 BRT.
rel (Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni), AL
Fot.: H. Nagrodzki/MMW