Inne

Władze Korei Płd. oświadczyły, że plany Japonii dotyczące uwalniania przefiltrowanej wody z elektrowni w Fukushimie spełniają międzynarodowe standardy bezpieczeństwa - poinformowała w piątek agencja Reutera. Seul wyraził także poparcie dla raportu MAEA, która we wtorek pozytywnie zaopiniowała plany japońskiego rządu. Swoich obiekcji nie kryją Chiny.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przedstawiła we wtorek japońskiemu rządowi swój raport na temat planowanego zrzutu przefiltrowanej radioaktywnej wody z uszkodzonej w 2011 r. elektrowni w Fukushimie. Stwierdzono w nim, że jest zgodny z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa i będzie miał "znikomy wpływ radiologiczny na ludzi i środowisko".

Do podobnych wniosków doszedł w swojej analizie rząd Korei Południowej - o czym poinformował w piątek minister ds. koordynacji polityki rządu Bang Moon-kyu. Południowokoreański rząd poparł także wnioski MAEA.

Seul oświadczył jednocześnie, że nie zniesie wprowadzonego w 2013 r. zakazu importu owoców morza z ośmiu japońskich prefektur w pobliżu Fukushimy.

Chiny, które od lat wyrażają swój sprzeciw wobec planów Tokio, poinformowały w piątek, że utrzymają zakaz importu żywności z 10 japońskich prefektur. Służby celne zobowiązały się do "podjęcia wszelkich niezbędnych środków w odpowiednim czasie w zależności od rozwoju sytuacji".

Chińskie MSZ określiło wnioski MAEA jako "w dużej mierze ograniczone i niekompletne" i wezwało do przeprowadzenia operacji "w sposób bezpieczny i przejrzysty, oparty na podstawach naukowych".

Odpowiadając na krytykę Pekinu, główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno oświadczył, że japońskie normy są dużo bardziej restrykcyjne niż sąsiednich państw. Wyjaśnił, że z elektrowni w Korei i Chinach spuszczono odpowiednio 2- i 5-krotnie więcej trytu, niż przewiduje norma japońska - podała w czwartek agencja Kyodo.

Zgodnie z założeniami woda z elektrowni Fukushima Daiichi po przefiltrowaniu w celu usunięcia większości pierwiastków promieniotwórczych z wyjątkiem trytu, który jest trudny do oddzielenia od wody, zostanie rozcieńczona do poziomu znacznie poniżej międzynarodowych standardów.

Szef MAEA Rafael Grossi podkreślił, że raport agencji nie jest ani zaleceniem, ani poparciem dla zrzutu wody, a decyzja o podjęciu tego kroku zależy od japońskiego rządu.

Japońska Państwowa Agencja Atomistyki oświadczyła w piątek o przyznaniu operatorowi elektrowni uprawnienia do uruchomienia systemu spuszczania wody - podała japońska telewizja NHK.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 9,0 i tsunami w marcu 2011 r. zniszczyły systemy chłodzenia elektrowni Fukushima, powodując stopienie trzech reaktorów i uwolnienie dużych ilości substancji radioaktywnych do wody chłodniczej. 

Rys.: Shutterstock 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter