Decyzja Komisji Europejskiej to ważny krok w kierunku pozyskania zgody na połączenie PKN Orlen i PGNiG - ocenił prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w piątek ogłosił, że KE przekazała mu do zbadania koncentrację obu firm.
To nasz wielki sukces. Decyzja KE stanowi ważny krok w kierunku pozyskania zgody na połączenie PKN ORLEN i PGNiG. To bardzo ważne w kontekście budowy silnego koncernu multienergetycznego, który będzie znaczącym podmiotem na konkurencyjnym rynku europejskim - ocenił Daniel Obajtek.
Jak dodał prezes zarządu Orlenu, "PKN ORLEN ma kompetencje, żeby w oparciu o połączone aktywa pełnić wiodącą rolę w tym projekcie, który jest szczególnie ważny dla polskiej gospodarki". W opinii Obajtka fuzja obu podmiotów jest istotna w kontekście transformacji energetycznej, która wymaga nowego podejścia grup energetycznych do zarządzania łańcuchem wartości, na przykład integracji aktywów opartych na gazie ziemnym oraz energetyki odnawialnej.
Zdaniem Obajtka "kluczowa będzie też silna pozycja finansowa do zapewnienia kapitału na inwestycje, w tym nowe bloki gazowe czy morską energetykę wiatrową. Dlatego realizujemy ważne inwestycje i procesy przejęć i bierzemy na siebie pozycję lidera w tym projekcie" - wyjaśnił prezes Orlenu. W jego opinii "fuzja PKN ORLEN z PGNiG i Lotosem to olbrzymia i jedyna szansa rozwojowa dla spółek, ich Akcjonariuszy, ale także pracowników oraz klientów".
Wcześniej w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił, że Komisja Europejska przekazała mu do zbadania koncentrację PKN Orlen i PGNiG. Koncentracja ma polegać na przejęciu PGNiG przez Orlen. KE przekazała sprawę do UOKiK celem zbadania, czy transakcja ta wywrze znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie.
W wyniku integracji aktywów PKN Orlen, spółki Energa, Lotos i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby ok. 200 mld zł - poinformował PKN Orlen.
mfr/ drag/
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.