Inne

W walkę z epidemią każdego dnia zaangażowanych jest prawie 200 marynarzy z jednostek wchodzących w podporządkowanie dowódcy gdyńskiej Flotylli. Wspólnie z żołnierzami 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina i 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspomagają oni akcję „Trwała Odporność”.

Marynarze m.in. Dywizjonu Okrętów Bojowych, Dywizjonu Okrętów Podwodnych, Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW, Komendy Portu Wojennego Gdynia, Morskiej Jednostki Rakietowej oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia są obecni w szpitalach na terenie województwa pomorskiego m.in. w Trójmieście, Wejherowie, na Helu i w Kościerzynie, gdzie realizują zadania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz wspierają personel medyczny i szpitalną administrację. Walka z koronawirusem wymaga dużego zaangażowania służb medycznych, a wsparcie marynarzy pozwala na odciążenie i przekierowanie personelu szpitali do zadań w zakresie ratowania życia i zdrowia pacjentów. Marynarze dokonują pomiaru temperatury wchodzących do szpitala, pobierają materiał biologicznych od osób z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz wspomagają personel medyczny na oddziałach szpitalnych. Pomoc w codziennej działalności medycznej ze strony żołnierzy w marynarskich mundurach pozwala służbom medycznym na skupienie się na zadaniach w zakresie utrzymania poziomu bezpieczeństwa pacjentów.

Mundurowi z gdyńskiej Flotylli pomagają także policjantom z Komend Miejskich Policji w Gdyni i Gdańsku oraz Komend Powiatowych Policji w Kościerzynie i Kartuzach. Marynarze wspierają funkcjonariuszy Policji w zakresie monitoringu osób znajdujących się na kwarantannie, pytają o stan zdrowia oraz ewentualne formy pomocy.

Oprócz pomocy udzielanej Policji, marynarze 3. Flotylli Okrętów wraz z żołnierzami Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz 6. Ośrodka Radioelektronicznego wspierają również Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne i Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Gdyni poprzez wydzielenie pięciu zespołów wymazowych, pobierających materiał biologicznych od osób z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, które działają w województwie pomorskim.

W trybie ciągłym w 3. Flotylli Okrętów utrzymywane są także kilkudziesięcioosobowe zespoły do dezynfekcji w gotowości do natychmiastowego użycia.

Już wiosną tego roku, marynarze aktywnie nieśli pomoc, ewakuując pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Bryza” w Koleczkowie, gdzie odnotowano przypadki zakażenia wirusem Sars-CoV-2. Do udziału w akcji Marynarka Wojenna wydzieliła Zespół Ewakuacji Medycznej, w składzie którego operowali marynarze z Komendy Portu Wojennego Gdynia, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz 6. Ośrodka Radioelektronicznego. Akcja ewakuacji prowadzona była we współdziałaniu z żołnierzami 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter