Inne

W czwartek, 17 grudnia odbędzie się 9. edycja Mini Przeglądu Filmów Morskich w Gdyni. To lubiane przez miłośników morskich opowieści wydarzenie przyjmie formułę online. Wszystkie pokazy są bezpłatne oraz będą dostępne na otwartej platformie internetowej od godziny otwarcia festiwalu do końca następnego dnia.

Niewiele jest miast w Europie, a nawet na świecie, których losy były tak blisko powiązane z morzem, morską tradycją oraz tożsamością morską całego narodu jak Gdynia.

Cykliczny Przegląd Filmów Morskich prezentuje autorski wybór obrazów, nagrań filmowych, fotografii, relacji, najczęściej nieznanych i niepokazywanych wcześniej szerszej publiczności, a które stanowią wyjątkowy, autentyczny zapis współczesnej, morskiej epopei Gdyni. W tym roku celebrujemy wspólnie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni 100-lecie gdyńskiego szkolnictwa morskiego. Większość prezentowanych obrazów powstało w okresie aktywnej działalności Akademii Morskiej w Gdyni, której znakomitymi edukatorami i mentorami byli m.in. Karol Olgierd Borchardt, Kazimierz Jurkiewicz, Wiktor Gorządek.

W tradycji rejsów morskich tej znakomitej uczelni już od wielu lat są odbywające się szkoleniowe i regatowe wyprawy morskie, transoceaniczne pod żaglami (obecnie na Darze Młodzieży, wcześniej na Darze Pomorza); badawczo-edukacyjne na biegun polarny – specjalnymi jednostkami serii Horyzont (m.in. Horyzont II, obecnie Horyzont IV). Większości tych wypraw załodze towarzyszy operator filmowy lub większa ekipa twórców, dokumentująca przebieg wyprawy. Z wielu godzin zarejestrowanego materiału powstaje film 20-30 min., opowiadający o wybranych wątkach, bohaterach rejsu oraz najciekawszych zdarzeniach.

Ostatnią propozycją Przeglądu jest „Człowiek Delfin” obraz zrealizowany w koprodukcji międzynarodowej w 2017 r., prezentowany i nagradzany na wielu festiwalach kina dokumentalnego, w tym w Polsce na Millenium Docs Against Gravity. Bohaterem filmu jest Jacques Mayol – jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym.

PROGRAM:

16:00-16:15 - OTWARCIE 9. Mini PRZEGLĄDU Filmów Morskich
Aleksander Gosk (online) z Gdyńskiego Centrum Filmowego w Gdyni

16:15-17:00 - KAPITAN WŁASNEJ DUSZY /47'/ Polska / Gdynia / 2011

sylwetka kapitana Karola Olgierda Borchardta wybitnego człowieka morza, wychowawcy pokoleń marynarzy i rybaków, pisarza – kronikarza pionierskich lat Polski morskiej.
projekcja online: facebook.com/legendamorskagdyni oraz YouTube.com

17.02-17.10 zapowiedź „STREFY POLARNEJ” oraz dwóch filmów (LIVE)

17.10-17.37 - STREFA POLARNA /21'/ Polska / Gdynia / Akademia Morska / 2006
real. Krzysztof Kalukin, Michał Dąbrowski, reportaż zrealizowany podczas rejsu statku badawczo-szkoleniowego AMG „Horyzont II” do Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.

17.40-18.21 - REJS NIEPODLEGŁOŚCI /51'/ Polska / Gdynia / Uniwersytet Morski w Gdyni
real. Piotr Lewandowski, Aleksander Gosk, czas 51 minut, Uniwersytet Morski 2019; relacja z rejsu „Daru Młodzieży” dookoła świata w latach 2018-2019 z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
pokolenie marynarzy i rybaków, pisarza – kronikarza pionierskich lat Polski morskiej.
projekcje online: facebook.com/legendamorskagdyni oraz YouTube.com

18.30-19.00 - STO LAT W SŁUŻBIE POLSKIEGO MORZA /29'/ real. Aleksander Gosk / Uniwersytet Morski/ TVP Gdańsk / 2020
opowieść o stuleciu polskiego szkolnictwa morskiego – od Szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego.
projekcja online: facebook.com/legendamorskagdyni oraz YouTube.com

19.01-19.11 - MORSKA FANFARA /10'/ real. Krzysztof Kalukin / Akademia Morska / 2010
etiuda filmowa oparta na skomponowanej przez Jerzego Maksymiuka Fanfarze Morskiej
projekcja online: facebook.com/legendamorskagdyni oraz YouTube.com

20.00 - CZŁOWIEK DELFIN 1h 19 min / reż. Jacques Mayol / 2017
Pokaz online na Vimeo - link do filmu zostanie opublikowany o godz. 20.00 na stronie facebook.com/legendamorskagdyni.

rel (Gdynia.pl / Weronika Rozbicka)

0 konstruktor
Bardzo szkoda, ze dowiedziałem się tak późno, bo zachęcałbym wtedy do włączenia do programu filmu o nawigowaniu na sposób polinezyjski, bez przyrządów. Film jest opatrzony polskimi napisami.

Informacje kontaktowe do Vaka Taumako Project oraz trailer do filmu znajdują się na stronie vaka.org , a w razie potrzeby mogę ułatwić z nimi kontakt.

Aloha:)
15 grudzień 2020 : 10:19 Janusz Ostrowski | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter