W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 czerwca.
Z okazji Święta Marynarki Wojennej, na okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa. W ten sposób, zgodnie z tradycją morską, marynarze podkreślają uroczysty charakter święta. W jednostkach brzegowych, na masztach przed dowództwami, podniesiona zostanie flaga państwowa, a następnie podczas zbiórek odczytany zostanie rozkaz okolicznościowy. Marynarze wezmą udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich. Delegacje marynarzy złożą wiązanki kwiatów przy pomniku Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki w Gdyni, a także oddadzą hołd poległym zapalając znicze w Kwaterze Pamięci Cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu.
W Porcie Wojennym Gdynia odbędzie się uroczysty apel podczas którego nastąpi odczytanie rozkazu okolicznościowego Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Kolejnym punktem obchodów Święta Marynarki Wojennej będzie otwarcie Punktu Redowego. Uroczystości zakończą się mszą świętą w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu odprawioną w intencji Marynarki Wojennej RP, marynarzy i ich rodzin. Podczas mszy świętej zostaną odsłonięte insygnia Hetmanki Żołnierza Polskiego, zamontowane na ramie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - Domina Maris, w postaci mosiężnego odlewu pokrytego złotem i srebrem, przedstawiającego orła Marynarki Wojennej z hetmańskimi buławami w kompozycji gałązek mikołajka nadmorskiego.
W ostatni weekend czerwca przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni zacumują najnowsze jednostki wchodzące w skład sił 3. Flotylli Okrętów: korweta patrolowa ORP Ślązak i holownik H-1 Gniewko. Jednostki nie będą udostępnione do zwiedzania.
Czytaj także:
Podniesiono banderę na holowniku H-1 Gniewko
Holownik Gniewko ze stoczni Remontowa Shipbuilding SA przekazany! [VIDEO, ZDJĘCIA]
W sobotę i niedzielę (27 i 28 czerwca) przy Nabrzeżu Pomorskim, przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica, będzie można odwiedzić, zorganizowaną przez Klub MW Riwiera i Muzeum MW, wystawę poświęconą historii Marynarki Wojennej RP.
Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem.
Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu.
Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.
Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Święta Morza.
rel (3. Flotylla Okrętów)
Fot.: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak / 3.FO
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.