Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi. 23 czerwca 1985 roku po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę na ORP Bukowo. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji we wtorek, 23 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
Podczas zbiórki odczytano rozkaz okolicznościowy, w którym przedstawiono rodowód, historię i osiągnięcia okrętu. Rocznica podniesienia bandery była również okazją do przyznania wyróżnień załodze.
Dziękuję wszystkim za codzienną, rzetelną służbę wymagającą wiele poświęceń, ofiarności i osobistych wyrzeczeń. Gratuluję uzyskania wysokich wyników w trakcie realizacji ćwiczeń i zadań na morzu i poligonach, a także w czasie wypełniania swoich codziennych obowiązków. Wyrazy szacunku kieruję do żołnierzy rezerwy oraz wszystkich żołnierzy związanych z TR 632, dziękując im za lata służby i poświęcenie. Dziękując za dotychczasowe dokonania, życzę wszystkim wielu satysfakcji z kolejnych osiągnięć w realizacji zadań na pokładzie ORP Bukowo, wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym, a także poczucia dumy z pełnienia służby na okręcie MW RP. Serdeczne życzenia pomyślności oraz szczere podziękowania kieruję również do żołnierskich rodzin za to, że przez ten cały czas wspierają nas i dodają sił w realizacji naszej misji - przekazał podczas uroczystej zbiórki dowódca okrętu ORP Bukowo.
"Płyń po morzach i oceanach, sław imię polskiego stoczniowca i marynarza, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję ci imię Bukowo". Te słowa ponad 35 lat temu rozbijając butelkę szampana o kadłub okrętu wypowiedziała Matka Chrzestna Pani Jadwiga Matuszczyk. Okręt zbudowany został w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Stępkę okrętu położono 10 marca 1982 roku, a zwodowany został 19 września 1983 roku. Przekazanie jednostki Marynarce Wojennej odbyło się 1 maja 1985 roku. W dniu 30 maja 1985 roku Rozkazem Dowódcy Marynarki Wojennej nastąpiło włączenie okrętu w skład sił trałowych. Od tego dnia okręt rozpoczął zaszczytną służbę w obronie naszej morskiej granicy w składzie 13. Dywizjonu Trałowców 9. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonując na Helu. Uroczyste podniesienie bandery nastąpiło 23 czerwca 1985 roku na drzewcu rufowym trałowca o numerze taktycznym 632. W październiku 1985 roku okręt został przeniesiony do 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i włączony organizacyjnie do grupy trałowców bazowych i od tamtej pory, podobnie jak pozostałe trałowce bazowe typu Gardno na co dzień stacjonuje w Świnoujściu.
Trałowce bazowe projektu 207 P (typu Gardno). Zbudowane w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni w latach 1983 - 1990. Są to jednostki małomagnetyczne przeznaczone do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo. Ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo-szklanego.
rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża)
Super, Gratuluję wieloletniego, skutecznego przygotowania do podnoszenia bandery (która jest podnoszona i opuszczana każdego dnia)
W końcu coś muszą robić w muzeum.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.