Inne

Oksywie Dolne, jedna z dzielnic Gdyni, której najbardziej wyrazistym elementem jest Port Wojenny. To tutaj, na okrętach wychowywały się kolejne pokolenia polskich marynarzy. Od ponad 48 lat z tym miejscem związana jest 3. Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego.

Z okazji 48. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów im kmdr. Bolesława Romanowskiego, 11 marca odbyła się uroczystość upamiętniająca powstanie tego największego związku taktycznego Marynarki Wojennej. Świętowanie jubileuszu rozpoczęto od podniesienia bandery i Wielkiej Gali Banderowej na okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym w Gdyni-Oksywiu. Na uroczystej zbiórce przybyłych gości przywitał dowódca 3. FO komandor Mirosław Jurkowlaniec. Po kurtuazyjnych przemówieniach i udekorowaniu wyróżniających się marynarzy odbyła się defilada pododdziałów z udziałem Kompanii oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

W sobotę, 9 marca, z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północno-Atlantyckiego oraz przypadającej na 11 marca, 48. rocznicy powstania Gdyńskiej Flotylli w Klubie 3. Flotylli Okrętów odbył się świąteczny koncert. Wydarzenie uświetniły występy Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz artystów z Klubu 3. Flotylli Okrętów. Gościnnie wystąpiła pani Agnieszka Zębala. Wyświetlony został także film pt. „20 lat Polski w NATO” autorstwa st. chor. szt. mar. Piotra Leoniaka.

3. Flotylla Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego to największy uderzeniowy związek taktyczny Marynarki Wojennej. Blisko 3 tysiące marynarzy i czternaście jednostek – każda o różnym charakterze, różnych zadaniach, różnej specyfice. Tak dziś wygląda najbardziej rozpoznawalna formacja polskich sił morskich. Jednostki flotylli uczestniczą w różnorodnych ćwiczeniach taktycznych i operacyjnych współdziałając z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża, a także z wojskami lądowymi i lotnictwem. Jednostki 3. FO biorą udział nie tylko w ćwiczeniach, ale i w faktycznych operacjach bojowych. Gdyńska Flotylla wydziela swoje okręty do prestiżowych Sił Odpowiedzi NATO. Okręty podwodne czterokrotnie (trzy razy ORP Bielik oraz raz ORP Kondor) uczestniczyły w operacji antyterrorystycznej, prowadzonej przez NATO na Morzu Śródziemnym, pod kryptonimem ACTIVE ENDEAVOUR. Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski trzykrotnie wchodziła w skład elitarnego zespołu fregat i niszczycieli Sojuszu Północnoatlantyckiego – SNMG1 (Standing NATO Maritime Group One), a ORP Gen. T. Kościuszko w składzie drugiego, bliźniaczego zespołu (SNMG2) uczestniczył w misji na Morzu Śródziemnym, Czarnym i Egejskim, którego celem było zapobieganie aktom nielegalnej imigracji. Biorąc pod uwagę fakt, że śmigłowce pokładowe Kaman SH-2G (wchodzące w skład Brygady Lotnictwa MW) wykonują swoje podstawowe zadania z pokładu fregat rakietowych typu OHP, należy zauważyć, że 3. Flotylla Okrętów jest jedynym związkiem taktycznym w Wojsku Polskim, który jest w stanie działać na morzu, na lądzie, w powietrzu i pod wodą.

rel (3. Flotylla Okrętów)

+1 ŻYCZENIA
Z OKAZJI 48 URODZIN GDYŃSKIEJ FLOTY ŻYCZĘ WSZYSTKIM MARYNARZOM I ICH RODZINOM WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W ŻYCIU ZAWODOWYM ORAZ PRYWATNYM.
12 marzec 2019 : 19:49 Paweł Piotr Kociuba | Zgłoś
+1 gratulacje
Gratuluję admiralskiego awansu Mirkowi - d-cy 3FO
13 marzec 2019 : 07:35 T.Z. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter