Inne

– Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu jest niezbędna i przyniesie wymierne korzyści, szczególnie w kontekście nowych usług i możliwości, jakie daje zastosowanie LNG – powiedział Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG z grupy kapitałowej Gaz-System, podczas panelu pt. „LNG oraz inne paliwa alternatywne sposobem na poprawę jakości powietrza. Przykłady z Chin, wnioski i rekomendacje przed COP24”. Dyskusja odbyła się 5 września 2018 r. podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

Podczas panelu poruszono problematykę globalnej jakości powietrza i wytycznych dot. ograniczania wzrostu średniej temperatury na świecie, o czym traktuje porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu z grudnia 2015 r. Szczególnie analizowany był tu przykład Chin, które zadeklarowały wdrożenie kompleksowych rozwiązań ograniczających poziom emisji. Uczestnicy dyskusji rozważali możliwości wykorzystania chińskich pomysłów na gruncie polskim, ale też prezentowali rozwiązania i trendy, które w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zaczęły się już pojawiać.

Prezes Paweł Jakubowski zwrócił uwagę na ważną rolę instalacji zasilanych LNG, zwłaszcza w kontekście wymogów gospodarki niskoemisyjnej. – To impuls do tego, by zwiększać wolumen dostaw LNG, a także rozbudowywać sieć dystrybucji tego surowca – powiedział. Jak podkreślił, Terminal w Świnoujściu mógłby pełnić funkcję hubu gazowego w basenie Morza Bałtyckiego. – Dostarczamy ten surowiec nawet do miejsc, gdzie nie ma tradycyjnej infrastruktury przesyłowej. Do dziś przeładowaliśmy już 3000 autocystern, co czyni nas jednymi z wiodących europejskich terminali pod tym względem – mówił.

W kontekście zwiększania mocy regazyfikacyjnych Terminalu LNG równie istotne jest wykorzystanie paliwa LNG w transporcie morskim. – Tzw. dyrektywa siarkowa wymusza na przedsiębiorstwach znaczne obniżenie zawartości tego pierwiastka w paliwach. Z tego względu statki z napędem LNG są doskonałą alternatywą w transporcie morskim. To bezpieczne i przyjazne ekosystemowi morskiemu paliwo – dodał prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski.

Moderatorem panelu był Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, zaś w dyskusji wzięli udział także: Christian Hoellinger - Head of Downstream LNG Road Europe z firmy Shell, Hong Liu - zastępca dyrektora Biura Spraw Zagranicznych w Radzie Miasta Zhengzhou w Chinach, Marcin Roszkowski - dziennikarz i analityk BiznesAlert.pl, Marcin Szczudło - wiceprezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o., oraz Kamil Wyszkowski - prezes zarządu United Nations Global Compact Poland.

Forum Ekonomiczne w Krynicy to największe i najbardziej znane spotkanie przedstawicieli świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego misją jest tworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej w regionie. Tegoroczna, XXVIII edycja odbywa się pod hasłem „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów”. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

rel (Gaz-System)

1 1 1 1
-10 Nierzetelna informacja
Dla rzetelności nie wypadałoby spytać Dyspozytora Portu Gdańsk o przyczynę takiej decyzji? A tak to dziennikarskie byle co...
05 wrzesień 2019 : 05:29 Andrzej Sikorski | Zgłoś
+25 zbyt szybkie wydawanie opinii... / przeciez jest odpowiedz...
jak grinpis wczoraj po poludniu lub wieczorem rozsyłał do mediów, to jak miała być wczesniej odpowiedz drugiej strony?..

pomysl troche zanim zaczniesz ferowac pospieszne opinie. i daj czas na nadejscie odpowiedzi i jej zamieszczenie.
05 wrzesień 2019 : 11:13 arty | Zgłoś
+24 SZPIEDZY NA USLUGACH ROSJI
I BARDZO DOBRZE. NIECH PLYNA DO MSIEBIE DO ST PETERSBURGA
05 wrzesień 2019 : 05:48 Majster | Zgłoś
+27 Greenpeace
Przyplyneli blokowac budowe przekopu,zawiesza sie na drzewach??
05 wrzesień 2019 : 06:00 Stary kolejarz | Zgłoś
-18 gdyby
Gdyby Gdańsk był pozarządowym portem to sprawa była by prosta,pozarządowy statek w pozarządowym porcie ,a tak same kłopoty.Nie tak dawno czytaliśmy,że Hong Kong odmówił przyjęcia amerykańskiego okrętu wojennego składającego tam wizytę. Nie było z tego powodu specjalnej wrzawy na świecie.Zobaczymy czy tak będzie w przypadku Rainbow Warrior i Gdańska.
05 wrzesień 2019 : 06:26 hihi | Zgłoś
+19 Trochę szkoda
W sumie szkoda - mieliby ci "ekolodzy" do wynajęcia okazję powąchać strugi prezentów od Czaskoskiego, które wg nich nie są żadnym problemem.
05 wrzesień 2019 : 07:05 Szczur Lądowy | Zgłoś
+22 Celem ich wizyty
jest bojkot planowanych przez PiS inwestycji morskich takich jak budowa kanału do Elbląga czy budowy portów zewnętrznych , wszystkie te inwestycje są nie na rękę zarówno Rosji jak i Niemcom Belgom i Holendrom bo to ich porty na tym stracą .
05 wrzesień 2019 : 07:54 taka prawda | Zgłoś
-16 prawda ?
"taka prawda", że ręce opadają.
05 wrzesień 2019 : 12:28 maciek2 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.749 3.8248
EUR 4.2431 4.3289
CHF 4.5825 4.6751
GBP 4.959 5.0592