Trwają zapisy na rejs organizowany przez Pomorski Związek Żeglarski z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy może wyruszyć w niezwykłą podróż na pokładzie jednego z dwóch jachtów, które 6 maja wypłyną z Gdyni.
Na południe skieruje się Tornado, który przemierzy 9,5 tys. mil morskich. Jacht z kapitanem i dwoma załogantami oraz ośmioma uczestnikami na każdym z etapów, dotrze m.in. do portów Norwegii, Irlandii, Hiszpanii, Maroka, Gibraltaru, Holandii. Ten rejs podzielony jest na 22 odcinki. W sumie w całym przedsięwzięciu może wziąć udział 220 osób.
Drogą północną będzie płynął Allie, na którego pokład na każdym z 15 etapów rejsu i trasie 7,5 tys. mil morskich, poza dwuosobową załogą, może wsiąść trójka uczestników. Trasa wiodła będzie m.in. przez Bornholm, Szkocję, Spitsbergen, Irlandię, Grenlandię, Islandię.
Są jeszcze miejsca na poszczególne odcinki obu tras, choć chętni muszą się spieszyć, bo zainteresowanie wyprawą jest spore. Wśród tych, którzy już zadeklarowali udział w rejsie jest Zuzanna Perlicka, wnuczka znakomitego żeglarza Czesława Perlickiego, która popłynie na Spitsbergen.
– Jestem „wychowanką” gdyńskich Kolosów, a tam w ostatnich latach tematy związane z podróżami polarnymi są dość popularne – mówi Zuzanna Perlicka. – Stąd moje zainteresowanie tym obszarem. Postanowiłam doświadczyć północnego klimatu i liczę na fantastyczne wrażenia. Wielu podróżników i żeglarzy mówi o tym, że są miejsca, które warto zobaczyć właśnie z pokładu jachtu, a Spitsbergen jest jednym z takich miejsc. Wywodzę się z mocno żeglarskiej rodziny, ale moje dotychczasowe doświadczenia ograniczają się do udziału w regatach po Zatoce Gdańskiej, na które zabierał mnie dziadek. Kto wie, może żeglowanie spodoba mi się na tyle, że zamienię podróże lądowe na morskie?
Rejs zakończy się 12 października. Głównym celem wyprawy jest nawiązanie do rocznicowych obchodów niepodległej Polski. Dlatego na akwenach i w miejscach pamięci szczególnych w historii naszego kraju, załogi jachtów złożą wieńce i wiązanki kwiatów. W odwiedzanych portach i miejscowościach, będą dokumentować działalność środowisk polonijnych, wydarzenia kulturalne, osiągnięcia gospodarcze promujące Polskę i Polaków, ich przedsiębiorczości i kreatywność.
Zgłosić można się za pośrednictwem formularza na stronie rsbc.pl. Są tam także informacje o wolnych miejscach i kosztach. Oferta skierowana jest do każdego, kto kocha morze i jest gotów na wielką morską przygodę.
Organizacje będące sygnatariuszami porozumienia, które współorganizują rejs „Śladami Biało-Czerwonej 2018” to: Jachtklub Morski „Roda”, Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”, Akademia Marynarki Wojennej, Fundacja Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego, Liga Morska i Rzeczna, Duszpasterstwo Ludzi Morza Centrum „Stella Maris”, Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Żeglarski.info.
Dariusz Olejniczak / Żeglarski.info
Fot.: Tadeusz Lademann