Prawie 700 podchorążych złoży przysięgę wojskową na Westerplatte. Uroczystość odbędzie się w piątek, 22 września o 12:00. Wspólnie ślubować Ojczyźnie będą kandydaci na żołnierzy zawodowych z trzech uczelni wojskowych: Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oraz Akademii Marynarki Wojennej. To początek drogi wojskowej, której celem jest uzyskanie szlifów oficerskich.
"Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam …" - tymi słowami podchorążowie I roku rozpoczną uroczystą przysięgę wojskową. W jej słowach zawarta jest istota służby wojskowej. To ona wiąże żołnierza z Ojczyzną i Narodem często aż do najwyższej ofiary - poświęcenia życia.
Przebieg uroczystości na Westerplatte:
11:35 - wprowadzenie pododdziałów na miejsce uroczystości,
11:45 - wprowadzenie asysty honorowej,
12:00-13:00
- złożenie meldunku,
- podniesienie flagi państwowej.
- powitanie przez Rektora-Komendanta AMW przybyłych gości,
- złożenie przysięgi,
- przemówienia okolicznościowe,
- wręczenie wyróżnień podchorążym, którzy ukończyli szkolenie podstawowe z najlepszymi wynikami,
- złożenie wieńca pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża,
- defilada oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.
Przysięga wojskowa to wielkie przeżycie zarówno dla studentów wojskowych, jak i ich rodzin oraz najbliższych. Ceremonię zainauguruje podniesienie flagi państwowej o 8:00 na placu apelowym uczelni AMW, po którym odbędzie się msza polowa dla przysięgających żołnierzy. Następnie wszyscy podchorążowie przemieszczą się na Westerplatte. Tego dnia (22 września) przysięgę złoży 122 studentów wojskowych, w tym 14 kobiet z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, 451 studentów wojskowych, w tym 106 kobiet z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz 81 studentów wojskowych, w tym 14 kobiet z Akademii Marynarki Wojennej. Wśród nich znajdą się między innymi przyszli nawigatorzy, mechanicy, informatycy, piloci, lekarze, a także dowódcy plutonów pancernych, zmechanizowanych, aeromobilnych, artylerii. Przysięgać będą także absolwenci studiów cywilnych, którzy rozpoczną zajęcia w studium oficerskim. Młodzi adepci przez cały okres kształcenia będą pozyskiwać wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, która ma przygotować ich do objęcia pierwszych stanowisk służbowych.
Przysięgę wojskową składa każdy żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczysta przysięga wojskowa jest aktem ślubowania i jednocześnie zobowiązaniem żołnierza wobec narodu. Jest to moment doniosły i posiada głębokie tradycje w dziejach oręża polskiego. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, przysięga odbywa się w trakcie uroczystego apelu, w obecności zgromadzonych gości.
rel (Akademia Marynarki Wojennej)