Inne

Przebył ponad 465 tysięcy mil morskich żeglugi, odbył ponad 100 rejsów i odwiedził około 70 portów na całym świecie to łączny bilans działań okrętu szkolnego ORP Wodnik w Marynarce Wojennej.

Dzisiaj, 29 maja w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 41. rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery. 

ORP Wodnik został zbudowany w Stoczni Północnej im. Boh. Westerplatte w Gdańsku, obecnej stoczni Remontowa Shipbuilding SA. Pierwszy raz polską banderę wojenną na ORP Wodnik podniesiono 27 maja 1976 roku. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę. Z tej okazji marynarze okrętu szkolnego spotkali się dzisiaj podczas uroczystej zbiórki. W uroczystości uczestniczył szef szkolenia 3. Flotylli Okrętów, kmdr Kazimierz Pulkowski, dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia, kmdr Albert Figat oraz byli dowódcy i marynarze, którzy służyli na jednostce.

Okręt szkolny ORP Wodnik to "weteran" operacji "Pustynna Burza" (brał udział jako okręt-szpital w działaniach w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 roku). Podczas ponad czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą ORP Wodnik uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej. Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie (na pierwszym roku Akademii Marynarki Wojennej), praktyki nawigacyjno-szkoleniowe (po drugim roku studiów) oraz praktyki podoficerskie, w czasie których studenci zapoznają się z warunkami służby na okrętach Marynarki Wojennej. Praktykanci uczestniczą w procesie dowodzenia zasobami ludzkimi, szkolenia techniczno-specjalistycznego, użycia uzbrojenia i długotrwałego obsługiwania mechanizmów. Wraz z etatową załogą poznają odwiedzane porty. Zapoznają się też ze środkami ratunkowymi, zasadami postępowania w warunkach zagrożenia życia na morzu. Poznają tradycje Marynarki Wojennej, jej dorobek. Mają możliwość praktycznego zastosowania "Regulaminu służby na okrętach MW RP", "Ceremoniału morskiego" oraz "Metodyki szkolenia bojowego". Uczestniczą w uroczystościach rocznicowych i patriotycznych godnie reprezentując biało-czerwona banderę na morzach i oceanach świata. 

W 1990 roku wskutek decyzji o włączeniu ORP Wodnik do polskiego kontyngentu wojskowego w Zatoce Perskiej, okręt zmodernizowano tak, aby mógł pełnić funkcję jednostki sanitarno-ewakuacyjnej. Wiązało się to z demontażem uzbrojenia oraz doposażeniem okrętu w lądowisko dla śmigłowców. Okręt został pomalowany na biało i oznaczony znakami Czerwonego Krzyża. Wyjście okrętu do rejonu działań nastąpiło 29 grudnia 1990 roku. Do Gdyni okręt powrócił 20 maja 1991 roku. W uznaniu zasług załogi król Arabii Saudyjskiej, dekretem nr 5127 z 24 września 1991 roku, nadał członkom załogi medal "Za wyzwolenie Kuwejtu". 24 października 1995 roku Dowódca MW admirał Romuald Waga wyróżnił ORP Wodnik medalem "Za zasługi dla MW RP". Matką Chrzestną okrętu jest Maria Glińska - żona byłego Komendanta Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej (obecna Akademia MW). Okrętem wchodzącym w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia dowodzi kmdr por. Paweł Ogórek.

rel (3. Flotylla Okrętów)

-1 ORP Wodnik
Przy opisywaniu takiej uroczystości warto nadmienić gdzie ten okręt został zbudowany, chyba że autor nie wie lub specjalnie tej informacji nie zamieścił. ORP Wodnik tak jak ORP Piast, ORP Kaszub; ORP Lublin, ORP Poznań , ORP Ksawery Czernicki, wymieniam tylko kilka okrętów zbudowanych w Stoczni Północnej im. Boh. Westerplatte w Gdańsku , obecnie Remontowa Shipbuilding w której trwają ostatnie prace na najnowocześniejszym okręcie dla Marynarki Wojennej RP - ORP Kormoran. Jak wynika z treści artykułu w okresie 41 lat służby okręt znakomicie wypełnia swoje zadania a to dobrze świadczy nie tylko o załodze jak w tym czasie miała na nim służbę ale i o stoczni w której został zbudowany.
29 maj 2017 : 10:55 Krzysztof z N7 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.8558 3.9336
EUR 4.209 4.294
CHF 4.312 4.3992
GBP 5.0101 5.1113

Newsletter