Na Bałtyku terroryści opanowali prom pasażerski i kuter rybacki. Do akcji wkraczają funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej i sił specjalnych, którzy uderzeniem z wody i powietrza opanowali uprowadzone jednostki - tak wyglądał scenariusz ćwiczenia taktyczno-specjalnego z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem "Kaper 17", które odbywało się w dniach 24-25 maja w Kołobrzegu.
Jego tematem było przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z morza, a celem zgrywanie i sprawdzanie procedur współdziałania i przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym na obszarach morskich.
Trening zorganizowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, obserwatorem był kmdr SG dr Piotr Patla - komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Pierwsze działania funkcjonariuszy MOSG były ukierunkowane na rozpoznanie oraz weryfikację zagrożenia i próbę jego neutralizacji do wyczerpania możliwości przewidzianych w przepisach prawnych (art. 27 ust. 1 ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich: "W celu zapobieżenia, ograniczenia lub usunięcia poważnego i bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego statkom, obiektom portowym i portom oraz związanej z nimi infrastrukturze, powstałego na skutek użycia statku lub obiektu pływającego jako środka ataku terrorystycznego, po wyczerpaniu przez Straż Graniczną środków przewidzianych w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, Minister Obrony Narodowej może wydać decyzję o zastosowaniu na polskich obszarach morskich niezbędnych środków, do zatopienia tego statku lub obiektu pływającego włącznie".).
Po opanowaniu sytuacji na uprowadzonych jednostkach i skierowaniu ich do portu w Kołobrzegu dalsze czynności wobec zatrzymanych podjęli funkcjonariusze miejscowej Placówki Straży Granicznej.
W treningu brali udział funkcjonariusze KGSG i MOSG, w tym specjalnie wyszkoleni funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań, jednostki pływające z Pomorskiego i Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej oraz lotnictwo SG.
Wśród ponad 400 ćwiczących byli żołnierze DO RSZ, Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej, a także funkcjonariusze Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej. Zaangażowane były instytucje związane z reagowaniem kryzysowym: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, Wydział Zarządzania Kryzysowego miasta Kołobrzeg, Urząd Morski w Słupsku, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa z Gdyni, Departament Porządku Publicznego i Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA.
Fot.: S. Dorochowicz, PSG w Kołobrzegu
rel (MOSG)