W gdyńskiej marinie zatonęła flagowa jednostka Yacht Klub Stal Gdynia - Copernicus. Jacht został wczoraj zwodowany po zimowej przerwie.
Według przekazanych nam informacji wynika, że jacht zatonął w nocy ze środy na czwartek w wyniku rozszczelnienia poszycia. Wyznaczona ekipa umieściła pod jednostką "poduszki" z powietrzem, tzw. pływaki i przy zamkniętych lukach wypompowuje wodę z pokładu.
Prawdopodobne przyczyny zatonięcia słynnego Copernicusa omawia na łamach portalu Jachting.com kpt. Jacek Kijewski:
"Drewniane jachty przez okres zimowy rozsychają się, przez co szpary pomiędzy plankami - deskami poszycia - się zwiększają i naturalnym jest "branie wody" przez pierwsze godziny czy nawet dni po wodowaniu. Dlatego wodowanie drewnianego jachtu wymaga pewnej wiedzy i uprzednich przygotowań - m.in. zwilżania kadłuba, a po wodowaniu odpompowywania wody. Samo odpompowywanie wody wymaga też nadzoru, by nie dopuścić do zatrzymania pomp lub ich zapalenia.".
Copernicus (typu Opal) został zbudowany w 1973 roku w Gdańskiej Stoczni Jachtowej Stogi (późniejsza im. Conrada) specjalnie na pierwsze, wokółziemskie regaty Whitbread Round The World Race (obecne Volvo Ocean Race), ponad 40 lat temu - w 1973 roku. Ten wyjątkowy dwumasztowiec, dowodzony przez kapitana Zygfryda Perlickiego, zajął w nich, w klasyfikacji ogólnej, 11 miejsce.
Czytaj także: 40 lat od zatonięcia Otago - jachtu, który wziął udział w pierwszych załogowych, wokółziemskich regatach
To były pierwsze takie regaty. Zamiary ich zorganizowania ogłoszono w Londynie, w maju 1972 roku. Ponad rok później, 8 września 1973 roku na starcie czteroetapowych rozgrywek ustawiło się łącznie 18-ście jachtów z Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i dwa z Polski: 14-metrowy Copernicus oraz Otago. Załogi wypłynęły z Portsmouth przez Kapsztad, Sydney, Rio de Janeiro i ponownie do Portsmouth. Na pokładzie Copernicusa znajdowała się załoga w składzie: Zbigniew Puchalski, Bogdan Bogdziński, Ryszard Mackiewicz, Bronisław Tarnacki.
Copernicus - dane podstawowe:
Rok budowy - 1973; ożaglowanie - typu jol 80 m kw.; długość jachtu - 14,1 m; szerokość - 3,7 m; zanurzenie - 2,3 m; ilość koi - 9.
AL
Fot.: arch. pryw.; Wikipedia
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.