Inne

Ponad 60 nurków minerów i nurków inżynierii z jednostek wojskowych Marynarki Wojennej szkoli się w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo Kondycyjnym na Mazurach.

W Mrągowie, nad jeziorem Czos, specjaliści od podwodnych zadań doskonalą umiejętności prowadzenia działań bojowych, m.in. nurkując pod lodem.

Nurkowie - minerzy i nurkowie inżynierii Marynarki Wojennej w ciągu całego roku wykonują dziesiątki akcji bojowych. Wzywani bywają do niebezpiecznych znalezisk podwodnych na terenie całego kraju. Operują zarówno w akwenach morskich, jak i śródlądowych. Zachowanie przez nich zdolności i gotowości do działania wymaga ciągłego doszkalania się oraz wielu godzin treningów. Sezon zimowy daje szansę na ćwiczenie działania w warunkach szczególnie utrudnionych, gdy tafla wody skuta jest lodem, a temperatura powietrza spada poniżej zera. Właśnie wtedy nurkowie z jednostek Marynarki Wojennej, podczas corocznych zgrupowań, doskonalą umiejętności praktyczne oraz wiedzę teoretyczną. W planie tegorocznego trzytygodniowego szkolenia przewidziane są takie zagadnienia jak wykonywanie przerębli, nurkowanie pod lodem, umiejętność zachowania orientacji w przestrzeni, czy zdolność radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Wiele godzin poświęca się tematyce autoratownictwa i wzajemnej asekuracji podczas nurkowań parami. Nurkowie doskonalą zarówno procedury działania i współpracy, jak i umiejętność obsługi i wykorzystania specjalistycznego sprzętu nurkowego i urządzeń łączności podwodnej. Poza godzinami spędzonymi na nurkowaniu prowadzone są także zajęcia kondycyjne w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnych w Mrągowie - wzmacniające ogólną sprawność fizyczną, niezbędną w tej specjalności. Obóz ma na celu doskonalenie i podtrzymanie kondycji nurkowej jego uczestników. Bierze w nim udział ponad 60 specjalistów z 12 i 13 Dywizjonu Trałowców oraz 8 i 43 Batalionu Saperów.

W Marynarce Wojennej istnieją dwie Grupy Nurków - Minerów. Wchodzą one w skład 12. Dywizjonu Trałowców oraz 13. Dywizjonu Trałowców (oba dywizjony wchodzą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża). Poza tym, w strukturach etatowych 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia znajdują się specjaliści od prac podwodnych - nurkowie inżynierii. Są oni zawsze gotowi interweniować, gdy wystąpi zagrożenie pod wodą. Poza nimi w Porcie Wojennym w Gdyni stacjonuje Brzegowa Grupa Ratownicza. Jej żołnierze wykorzystywani są zawsze, gdy zachodzi potrzeba ratowania życia na morzu.

Organizatorem zgrupowania jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter