Rok 2017 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły. W ten sposób upamiętniona została 550. rocznica tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle.
W wyniku postanowień kończącego polsko-krzyżacką wojnę II pokoju toruńskiego z 1466 r. Polska zyskała panowanie nad całym żeglownym biegiem Wisły; w 1467 r. mógł się zatem odbyć pierwszy, nieograniczony spław wiślany. W celu uczczenia tego faktu w ramach projektu Rok Rzeki Wisły 2017 planowana jest realizacja wielu przedsięwzięć z dziedziny kultury, sportu, turystyki, techniki, ekologii itp. o zasięgu ogólnokrajowym, a nawet międzynarodowym.
Wśród tych działań nie może zabraknąć nadwiślańskich muzeów, będących depozytariuszami ważnych elementów przeszłości Wisły - zapomnianej drogi i drogowskazu, przeszkody i osłony militarnej, żywicielki i niszczycielki, inspiracji artystów i symbolu polskości. Dlatego powstał projekt utworzenia sieci pod nazwą "Muzea Szlaku Wisły", w ramach której Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizować będzie i koordynować "wiślane" przedsięwzięcia.
Koncepcja Muzeów Szlaku Wisły wywodzi się z idei "Muzeów na Szlaku Wisły", którą wysunęło w 2000 r. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Do inicjatywy przystąpiły 22 muzea z całej Polski.
W dniu 20 lutego br. na stronie NNM w Gdańsku opublikowana zostanie mapa Muzeów Szlaku Wisły oraz kalendarium przygotowanych przez te muzea wydarzeń wiślanych.
rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)