W dniu 23 listopada odbyła się gala konkursu im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne "Laur innowacyjności 2016", organizowanego przez Naczelną Organizację Techniczną w Warszawskim Domu Technika. Srebrnym Laurem Innowacyjności w kategorii transportu - jako usługa wsparcia transportu morskiego - została nagrodzona technologia "Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru", opracowana przez firmę Baltic Diving Solutions.
Technologia "Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru" umożliwia prowadzenie podwodnych inspekcji technicznych prowadzonych w oparciu o wspólną metodologię inspekcyjną CSWIP z wykorzystaniem zbudowanego przez nas Mobilnego Systemu Nurkowego MDS-1, z transmisją obrazu na żywo w dowolne miejsce na świecie, skąd kierujący ma możliwość kierowania nurkiem w czasie rzeczywistym i natychmiastowej ocenie technicznej badanego obiektu. System oddaje do dyspozycji inspektora gogle wirtualnej rzeczywistości sprzężone z wysokoczułą kamerą na hełmie nurkowym, dzięki temu widzi obiekt w ten sam sposób co nurek.
Wykonywanie inspekcji nurkowych zdalnego nadzoru jest pomocne przy prowadzeniu prac, gdzie właściciel obiektu, inspektor lub specjalista nie mogą przebywać bezpośrednio w miejscu nurkowania. Dzięki ustanowieniu transmisji obrazu z kamery nurka za pomocą serwera umieszczonego w systemie nurkowym oraz przygotowanych protokołów kompresji, obraz jest dostarczany w dowolne miejsce na świecie w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowanemu komunikatorowi nurkowemu, klient może np. kierować nurkiem po kadłubie swojej jednostki, lub zespół projektowy może natychmiast rozpocząć opracowywanie metody usunięcia awarii. Obraz z kamery nurka można transmitować jednocześnie do kilku odbiorców - jednocześnie powypadkową inspekcję statku może oglądać armator w Stavanger, ubezpieczyciel w Nowym Jorku oraz zespół techniczny stoczni, która zbudowała jednostkę. Pozwala to na skrócenie czasu reakcji przy uszkodzeniach oraz zdalne prowadzenie prac nad usunięciem awarii.
Krzysztof Stopierzyński, prezes Baltic Diving Solutions i jednocześnie szef zespołu projektowego wdrażającego tą technologię od wielu lat pracuje jako inspektor podwodnych części platform offshore, rurociągów, jednostek pływających posiadając międzynarodowe kwalifikacje CSWIP 3.2u Underwater Inspector uzyskane w Wielkiej Brytanii - to doświadczenie było pomocne przy szukaniu rozwiązania redukcji opóźnienia od wykonania inspekcji do przesłania materiałów i podjęcia decyzji przez klienta.
- Dzięki doświadczeniom zdobytym podczas pracy na instalacjach pełnomorskich m.in. na morzu Północnym, Kaspijskim i w Afryce Zachodniej byliśmy w stanie przygotować technologię wpisującą się w międzynarodowe standardy prowadzenia prac, a dzięki sprzęgnięciu nowoczesnego systemu nurkowego MDS-1 z technologiami informatycznymi i metodologią inspekcyjną CSWIP udało się otrzymać technologię innowacyjną, która została doceniona przez klientów oraz nagrodzona srebrnym Laurem Innowacyjności - powiedział Krzysztof Stopierzyński, prezes Baltic Diving Solutions.
rel (Baltic Diving Solutions Sp. z o.o.)
Fot.: Baltic Diving Solutions