We wtorek, 6 września szef MON, Antoni Macierewicz uczestniczy w otwarciu kieleckich targów przemysłu obronnego.
- To dla mnie wielki zaszczyt, ale przede wszystkim niebywała radość widzenia jak inicjatywa salonu przemysłu obronnego wyrosła dzisiaj do jednego z największych przedsięwzięć tego typu w Europie i istotnego, ważnego, kluczowego na świecie - mówił minister podczas uroczystej gali otwarcia XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Szef MON Antoni Macierewicz przypomniał, że 25 lat temu brał udział w planowaniu pierwszego salonu przemysłu obronnego. - Salon, który dla mnie ma szczególne znaczenie dlatego, że dzisiaj mam zaszczyt tutaj reprezentować Rząd Rzeczypospolitej jako Minister Obrony Narodowej. 25 lat temu wraz z ministrem Parysem, a przede wszystkim pod egidą pana premiera Jana Olszewskiego, miałem zaszczyt uczestniczyć w planowaniu tego przedsięwzięcia. Tak właśnie toczy się historia.(...)
Jak zapewnił minister Macierewicz - Państwo polskie będzie przywiązywało dużą wagę do rozwoju przemysłu państwowego. Ministerstwo obrony narodowej zrobi wszystko, by przemysł stał się kluczowym narzędziem rozwoju polskiej armii i istotnym współczynnikiem rozwoju polskiej gospodarki. Jestem dumny z tego, że dzisiaj możemy powitać ponad 600 wystawców z całego świata, w tym połowę - 308 - z Polski. To pokazuje z jaka dynamika rozwija się polska gospodarka. Jest to wyrazem realnego wzrostu gospodarczego - mówił minister podczas uroczystego otwarcia targów MSPO.
- Najważniejsza jest obronność. Musi nastąpić synergia między wzrostem ilościowym polskiej armii, wzrostem siły zbrojnej Polski i rozwoju polskiego przemysłu obronnego - podkreślił na zakończenie minister Antoni Macierewicz.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści oraz wielu zaproszonych na targi gości zagranicznych.
Ministerstwo obrony narodowej reprezentowali również: sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki oraz prof. Wojciech Fałkowski. Obecny był także przedstawiciel Prezydenta RP - Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który odczytał list prezydenta skierowany do uczestników targów MSPO.
Kieleckie targi były także okazją do rozmów i spotkań bilateralnych. Minister Antoni Macierewicz spotkał się z doradcą premiera - p.o. ministra obrony ludowej Republiki Bangladeszu gen. dyw. rez. Terique Ahmedem Siddiquem oraz przedstawicielem firmy Raytheon.
Szef MON obejrzał ponadto ekspozycję Sił Zbrojnych RP, Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz organizacji proobronnych.
Podczas targów minister uczestniczył także w uroczystym Apelu Uczniów Szkół Mundurowych, który odbył się podczas targów MSPO. Szef MON wręczył odznaczenia resortowe oraz wspólnie z dyrektorem Biura do Spraw Proobronnych Waldemarem Zubkiem wręczył uczniom klas mundurowych wyróżnienia "Wzorowy Uczeń Mundurowy". W trakcie spotkania z młodzieżą, minister przyjął Apel od klas mundurowych, zgromadzonych na placu targów MSPO. Szef MON zwracając się do uczniów mówił o ważnej roli klas mundurowych. - Trudno nie ukryć wzruszenia, gdy się patrzy na was. W tych szeregach kształci się przyszłe polskie wojsko. W tych szeregach polska młodzież zdobywa te umiejętności, te zdolności, te wartości, które są dla nas najważniejsze. Jestem dumny, że mogłem przyjąć dzisiaj od was ten apel. Apel gotowości do pracy dla Ojczyzny.
Minister wyraził aprobatę dla koncepcji powstawania kolejnych klas mundurowych i przekonanie, że - powinno być tak, żeby Polska dysponowała gorącymi sercami i najwybitniejszymi umysłami polskiej młodzieży, ale także najnowocześniejszym sprzętem. To jest obowiązek państwa i z tego obowiązku się wywiążemy - podkreślił.
XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się w dniach 6-9 września 2016 roku na terenie Targów Kielce. Honorowy Patronat nad MSPO objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to forum łączące potencjalnych klientów i dostawców, miejsce prezentacji najnowocześniejszych technologii i produktów w zakresie uzbrojenia i techniki wojskowej. Wydarzenie jest także okazją do spotkań, nawiązywania nowych kontaktów i podtrzymywania już istniejących dla przedstawicieli z krajów całego świata. MSPO ma wyjątkowe znaczenie dla polskiego sektora zbrojeniowego. Od wielu lat wspierany jest przez Ministerstwa: Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Skarbu Państwa, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Siły Zbrojne RP i Polską Izbę Producentów na Rzecz Obronności Kraju. Nieodłącznym elementem MSPO jest wystawa statyczna Sił Zbrojnych RP.
rel (MON)