W sobotę, 3 września br. w godz. 10-18 miłośnicy morskich historii będą mogli legalnie wejść na tereny stoczni, na co dzień zamknięte dla zwiedzających. Zwiedzanie rozpocznie się przy ul. Czechosłowackiej 3.
Tereny uwolnione po rozwiązaniu spółki akcyjnej Stocznia Gdynia są dziś obszarem działalności nowoczesnych firm branży morskiej i innowacji. Funkcjonują pod egidą Bałtyckiego Portu Nowych Technologii, będącego nowatorskim projektem biznesowym Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który wspiera inwestorów m.in. we wdrażaniu i transferze nowych technologii.
Na 100 ha terenu działalność obecnie z prowadzi kilkadziesiąt firm. Zajmują się one głównie przemysłem związanym z branżą morską, budową i remontem statków, konstrukcji stalowych, off-shorem, transportem, recyklingiem, ale też wykorzystującą nowe technologie produkcji gazów i suchego lodu czy protektorów do ochrony katodowej, przynosząc co roku wielomilionowe dochody.
W ramach wydarzenia przygotowano siedem tras, które prowadzą przez najciekawsze miejsca stoczni - między innymi pod największą w Europie suwnicę, do prototypowni, gdzie testowane są kosmiczne technologie, do historycznego budynku "Akwarium", który jednak dziś wygląda zupełnie inaczej niż za czasów "Komuny Paryskiej". Zajrzeć też można do dawnego pentagonu, czyli dzisiejszego Parku Konstruktorów i spojrzeć z usytuowanych w różnych miejscach stoczni punktów widokowych. Każdą z tras oprowadzać będą przewodnicy. Historię tego nierozerwalnie związanego z Gdynią miejsca opowie też wystawa zatytułowana "Czas stoczni". Do dyspozycji zwiedzających jest też sala kinowa w budynku "Akwarium", gdzie obejrzeć można m.in. kroniki filmowe opowiadające o czasach kiedy gdyńskie stocznie były jednym zakładem.
Każdy wrześniowy stoczniowy odkrywca otrzyma też pamiątkową kartę zegarową stoczniowca, na której ostemplować można przejście każdą z siedmiu tras. Kartę pobrać można będzie w punkcie informacyjnym.
Podczas zwiedzania należy jednak pamiętać, że jesteśmy na terenie stoczni i ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Wymagane są wygodne buty o nieśliskiej podeszwie. Ze względów praktycznych organizatorzy proszą, aby tego dnia korzystać z komunikacji miejskiej (koszt biletu zgodny z aktualną taryfą ZKM). Z okazji sobotniej imprezy w sobotę 3 września w godz. 10- 18:
- wszystkie kursy linii 24 zostają przedłużone do/z Stoczni Gdynia;
- trasa trolejbusu linii 25 skierowana zostaje do Stoczni Gdynia (zamiast do pętli "3 Maja - Hala").
Poza liniami 24 i 25, dojazd do Stoczni zapewnia także linia trolejbusowa 23, kursująca zgodnie ze stałym sobotnim rozkładem jazdy.
Zarząd Dróg i Zieleni informuje, że 3.09.2016 r. w godzinach od 6 do 20 zamknięta zostanie dla ruchu kołowego al. Solidarności oraz ul. Czechosłowacka. Wyżej wymienionymi ulicami kursować będą tylko trolejbusy nr 23, 24 i 25. Z ulicy Indyjskiej nie będzie możliwości wjazdu na al. Solidarności. W kierunku centrum oraz Trasy Kwiatkowskiego wyjazd odbywać się będzie objazdem ul. Rotterdamską i Celną. Wszystkich kierowców prosimy o dostosowanie się do zmienionej organizacji ruchu.
Regulamin zwiedzania terenów dawnej Stoczni Gdynia SA w ramach imprezy "Odkrywamy gdyńskie stocznie":
1. Regulamin obowiązuje zwiedzających podczas imprezy "Odkrywamy gdyńskie stocznie" w dniu 3 września w godzinach 10-18
2. Regulamin jest dostępny w miejscu imprezy, a także na www.gdynia.pl
3. Zwiedzanie jest bezpłatne i dostępne dla osób indywidualnych w zorganizowanych grupach, które będą tworzone z osób zgłaszających się w punkcie zbiorczym podczas trwania imprezy.
4. Grupę osób zwiedzających prowadzi wyznaczony opiekun grupy lub/i przewodnik.
5. Grupa może liczyć maksymalnie 20 osób.
6. Zwiedzający mogą przebywać na terenach postoczniowych tylko w czasie imprezy.
7. Zwiedzanie zakładów pracy na terenach postyczniowych może odbywać się tylko po wyznaczonej trasie, w obecności osoby oprowadzającej.
8. Dzieci w wieku do lat 13 mogą przebywać na terenie imprezy tylko pod opieką dorosłych ( rodziców lub opiekunów)
9. Za bezpieczeństwo dzieci do lat 13 przebywających na terenie imprezy odpowiadają ich rodzice lub dorośli opiekunowie.
10. Niniejszy regulamin dotyczy zarówno otwartej przestrzeni jak i budynków firm i zakładów uczestniczących w imprezie
11. W trakcie przebywania na terenie zakładów pracy należy stosować się do uwag i poleceń opiekuna grupy, przewodnika lub innych osób pracujących w zakładach pracy.
12. Na terenie stoczni Crist i stoczni Nauta SA oraz Energomontaż-Północ Gdynia SA obowiązuje zakaz fotografowania.
13. Na całym terenie imprezy (otwarta przestrzeń oraz budynki) obowiązuje bezwzględny zakaz:
- palenia papierosów w miejscach niewyznaczonych,
- spożywania alkoholu,
- wprowadzania zwierząt, z wyjątkiem psów przewodników i psów asystujących
- zaśmiecania,
- wnoszenia i korzystania ze środków narkotycznych i odurzających,
- wnoszenia broni, materiałów wybuchowych i innych niebezpiecznych przedmiotów,
- podchodzenia, dotykania, uruchamiania maszyn i urządzeń na terenie całej stoczni.
14. Zabrania się wstępu na teren imprezy osobom:
- pozostającym pod wpływem alkoholu,
- zachowującym się agresywnie lub w sposób, który zagraża zdrowiu innych osób, narusza porządek zwiedzania przez innych gości lub jest sprzeczny z powszechnie przyjętymi normami zachowania w miejscach publicznych.
15. Od zwiedzających wymaga się odpowiedniego stroju, w tym zakrytego płaskiego obuwia z twardą podeszwą.
16. Uczestnicy zwiedzania są zobowiązani do zapoznania się z postanowieniami regulaminu przed wejściem na tereny postoczniowe..
17. Wejście na tereny postoczniowe jest równoważne z akceptacją postanowień niniejszego regulaminu.
Trasa zwiedzania:
1. Trasa historyczna
Rozpoczyna się przy "Samarytance", pierwszej jednostce zbudowanej w Gdyni. Spod stateczku prowadzi do biurowca "Akwarium", dawnej siedziby zarządu Stoczni Gdynia S.A. i do punktu widokowego znajdującego się na 10 piętrze budynku. Uczestnicy wycieczki odwiedza też schron pod biurowcem. Przewodnik podczas spaceru opowie o historii gdyńskich stoczni, ludziach tu pracujących i najciekawszych jednostkach zwodowanych z tutejszych doków. Zwiedzanie kończy się w sali kinowej biurowca "Akwarium", gdzie uczestnicy obejrzeć mogą m.in. kroniki filmowe z różnych okresów dziejów gdyńskich stoczni.
Czas zwiedzania ok. 35 min. plus projekcje filmowe
2. Trasa Park Konstruktorów i HG Solutions
Prowadzi przez Park Konstruktorów. Rozpoczyna się wjazdem na punkt widokowy na VI piętrze budynku. Oprócz widoków za oknem obejrzeć tu można także wystawę innowacji firm Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, a przy stoiskach promocyjnych Akademii Morskiej i Akademii Marynarki Wojennej dowiedzieć się co maja do zaoferowania swoim studentom najbardziej morskie uczelnie w Gdyni. Dalej trasa prowadzi przez znajdująca się na IV piętrze budynku Pracownię Wzorcowania Przyrządów Pomiarowych, a następnie przez I piętro Parku, gdzie znajduje się Pracownia Badań Niszczących i Nieniszczących. Zwiedzanie kończy się w hali produkcyjnej HG Solutions, gdzie wytwarzane sa rodzielnice elektryczne dla rynku morskiego offshore.
Czas zwiedzania ok. 45 min.
3. Trasa Grupa Kapitałowa Vistal
Zwiedzanie rozpoczyna się spacerem po nabrzeżu stoczni. Zobaczyć będzie można m.in. elementy konstrukcji platformy wydobywczej Johan Sverdrup (Morze Północne) produkowanej dla firmy Abel/Statoil.
Czas zwiedzania ok. 15-20 min.
4. Trasa CRIST
Zwiedzanie rozpoczyna się przy bramie nr 1, gdzie usłyszeć będzie można czym zajmuje się Stocznia CRIST. Trasa prowadzi kolejno przez halę produkcyjną G08 (prefabrykacja sekcji okrętowych, produkcja fundamentów wież wiatrowych), halę G502 (prefabrykacja bloków kadłubów okrętowych), halę FAST i nabrzeże dokowe, gdzie zobaczyć można będzie suchy dok SDII i suwnicę SDII. Następnie przewodnicy poprowadzą przez koronę bramy dokowej SDII, skąd podziwiać można widok na basen portowy i Bałtycki Terminal Kontenerowy oraz nabrzeża Stoczni Marynarki Wojennej. W drodze powrotnej trasa wiedzie przez plac montażowy kadłubów okrętowych Gp10.
Czas zwiedzania ok. 60 min.
5. Trasa Energomontaż Północ Gdynia SA
Zwiedzanie rozpoczyna się od zbiórki uczestników przy bramie wjazdowej. Trasa prowadzi przez centrum obróbki mechanicznej, następnie wzdłuż placu montażowego do nasady suchego doku SD I. W czasie zwiedzania dowiedzieć się będzie można czym zajmuje się firma i co dzieje się na zapleczu produkcyjnym zlokalizowanym w stoczni.
Czas zwiedzania ok. 30 min.
6. Trasa Hydromega i Elcen
Ci, którzy odwiedzą Hydromegę, będą uczestniczyli m.in. w prezentacji wybranego procesu produkcyjnego w Dziale Konstrukcji Stalowych, np. palenia blach za pomocą wycinarki plazmowej CNC, gięcia lub śrutowania. Nie zabraknie praktycznej prezentacji wybranych produktów firmy i ich zastosowania. Ponadto wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem hydrauliki siłowej w infrastrukturze miejskiej na pewno zaciekawi pokaz funkcjonowania modułowego wielopoziomowego systemu parkingowego.
Trasa kończy się prezentacją wybranych etapów procesu technologicznego recyklingu opakowań PET przy hali firmy Elcen.
Czas zwiedzania ok. 65 min.
7. Trasa Nauta i Euromos
Trasa prowadzi przez ośrodek przydokowy oraz cztery doki pływające, gdzie zobaczyć będzie można jednostki cumujące przy keji, halę i place montażowe oraz wieżę wiertniczą Petrobaltic, a także pływający dźwig Euromosu.
Czas zwiedzania ok. 30 min.
Gdynia.pl
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.