W Słubicach, 23 bm. odbyło się 20. Międzynarodowe Kolokwium Odrzańskie, organizowane rokrocznie przez niemieckie Stowarzyszenie Dorzecza Odry i Haweli. Centralnym tematem tegorocznego spotkania było polsko-niemieckie porozumienie rządowe dotyczące Odry z 27 kwietnia ub. roku. W czasie obrad poszukiwano odpowiedzi na pytanie, czy jest ono początkiem nowej ery na Odrze.
Przedstawiono przyczyny, które legły u podstaw zawarcia tego porozumienia. Zaliczono do nich ochronę przeciwpowodziową oraz poprawę warunków żeglugowych na Odrze. Wskazano, iż porozumienie należy rozpatrywać w sposób zintegrowany obejmujący trzy obszary, tj. zarządzanie ryzykiem przeciwpowodziowym, żegluga śródlądowa oraz lodołamanie.
Wskazano, iż Polska jest jedynym krajem europejskim, który posiada resort zajmujący się gospodarką morską i żeglugą śródlądową. Wskazuje to, iż jest to niezwykle ważna gałąź gospodarki. Obecność ministerstwa przynosi także wymierne pozytywne skutki, czego wyrazem są opracowane plany przez ten resort dotyczące rozwoju gospodarki morskiej przyjęte przez polski rząd 14 czerwca br. Na spotkaniu zaprezentował je Przemysław Żukowski z MGMiŻŚ.
Podkreślono, iż widać, że Polska bardzo dużą wagę przywiązuje do żeglugi śródlądowej, czego wyrazem są m.in. plany związane z rozwojem połączenia Odra-Dunaj-Łaba.