Inne

Ubiegły rok Polskiego Klastra Morskiego należał do niezwykle intensywne okresu pracy na forum krajowym i międzynarodowym, na Pomorzu i w wymiarze branżowym. 30 marca br. członkowie Klastra podsumowali działalność kolejnego roku funkcjonowania organizacji, która ma już swoją pozycję nie tylko w świadomości środowiska lokalnego i branży morskiej ale również administracji państwowej jak i środowiska morskiego Unii Europejskiej i partnerów spoza Unii.

Ta pozycję Klaster zawdzięcza działaniom, o których informacje zamieszczane są na bieżąco na stronie internetowej www.klastermorski.com.pl oraz na FB i TW. Klaster rejestruje od 500 do ponad 1000 wejść dziennie lub połączeń z wyszukiwarkami haseł znajdujących się na stronie Klastra. Jest wynik znaczący jeśli się weźmie pod uwagę, że Polski Klaster Morski nie jest organizacją masową, funkcjonuje w obszarze rynku międzynarodowego i ma charakter elitarny.

Polityka morska. Jednym z bardziej aktywnych obszarów działalności członków Klastra w ubr. był aktywny udział w dyskusji nad polityką morską Polski. Klaster zorganizował seminarium w ramach konsultacji społecznych dokumentu „Polityka morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020”, przygotował i zorganizował debatę praktyków, przedstawicieli administracji i naukowców nt. polityki morskiej państwa, a wreszcie uruchomił i prowadzi podstronę internetową poświęconą polityce morskiej Rzeczypospolitej Polskiej. W celu popularyzacji różnych obszarów aktywności związanych z eksploatacją morza Klaster systematycznie organizuje debaty naukowców, praktyków i przedstawicieli administracji na tematy związane z polską i światową gospodarką morską, w których uczestniczą również studenci. Jedna z ostatnich debat miała na celu uświadomienie społeczności jak znaczne wielkości wartości dodanej tworzone są przez przemysły i kadry morskie dla polskiej gospodarki.

Istotnym elementem wspierania polskiej gospodarki jest współpraca z Klastrem COP (Klaster Przemysłowy Dawnych Terenów Centralnego Okręgu Przemysłowego im. Premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego), która ma na celu integrację działań obu klastrów na rzecz aktywizacji przemysłowej regionów i branż związanych z klastrami, a jednocześnie szerszego włączenie polskich przedsiębiorstw w globalny system korytarzy logistycznych. Członkowie Klastra popularyzowali polską gospodarkę morską na konferencjach naukowych, seminariach i warsztatach i międzynarodowych kongresach (morskim i logistycznym). Obecnie bierze udział w przygotowaniach do III Międzynarodowego Kongresu Morskiego, w którym jest opiekunem bloku: GOSPODARKA MORSKA – BADANIA, NAUKA I ROZWÓJ.

Dla Pomorza. Zaniepokojeni peryferyjnym położeniem Pomorza w europejskiej sieci transportowej TEN-T oraz kreowaniem korytarzy i połączeń transportowych omijających Polskę, Klaster opracował założenia i zaproponował Pomorskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu wygenerowanie projektu BALT-ORIENT, korytarza transportowego łączącego Region Morza Bałtyckiego, poprzez porty polskie, z Europą Centralną i Wschodnią aż do portów Morza Czarnego i Egejskiego. Klaster włączył się również w działalność „Porozumienia samorządowego dla korytarza Bałtyk-Adriatyk” sugerując rozszerzenie jego działalności na całą Europę Środkową i Wschodnią, jako korzystną opcję poszerzenia rynku dla portów Zatoki Gdańskiej i Pomorza Zachodniego. W tym obszarze mieszczą się również działania na rzecz rozszerzenia funkcji logistycznych wokół portów Trójmiasta poprzez utworzenie „Doliny Logistycznej”.

Niezwykle istotne było włączenie się w prace mające na celu wykreowanie morskich innowacyjnych specjalizacji Pomorza. Klaster uczestniczył w okresie inkubacji inteligentnej specjalizacji SMART PORT & CITY – Inteligentne technologie w obszarze zespołów portowych oraz ich zaplecza generatorem wzrostu dostępności komunikacyjnej i informacyjnej Pomorza. Wsparł również inicjatywę Marszałka Pomorskiego i stanowisko Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości w utworzeniu Krajowej Inteligentnej Specjalizacji Morskiej.

W projektach międzynarodowych. Klaster uczestniczył w wielu programach i projektach realizowanych we współpracy z partnerami z Regionu Morza Bałtyckiego i innych regionów Unii Europejskiej. W projekcie Bothnian Green Logistic Corridor opracował wytyczne w zakresie rozwoju funkcji logistycznych na Pomorzu oraz rozwinięciu powiązań transportowych portów polskich z portami i regionami Skandynawii położonymi nad Zatoką Botnicką. W projekcie StarDust wygenerowano nowe projekty dotyczące współpracy w Regionie Morza Bałtyckiego, uruchomiono inicjatywę sieci klastrów bałtyckich, współorganizowano konferencje, warsztaty i seminaria. W projekcie Go & Learn nawiązano kontakty z firmami stowarzyszonymi w Flanders’ Chamber of Commerce and Industry, która stowarzysza 18 000 firm Flamandzkich oraz z Brukseli. W projekcie Generation Balt prezentowano rolę klastra w transferze wiedzy między nauką i binzesem.

W Unii Europejskiej Klaster jest aktywnym członkiem European Network of Maritime Clusters, Uczestniczy nie tylko w corocznych spotkaniach klastrów europejskich prezentując potencjał polskiej gospodarki morskiej ale również w integracji działań na rzecz europejskiej polityki morskiej. Był organizatorem sesji tematycznej w czasie Europejskiego Dnia Morza 2014 r. w Bremie. Organizatorzy European Maritime Day 2014 przy Komisji Europejskiej wybrali propozycję Polskiego Klastra Morskiego i Akademii Morskiej w Gdyni przygotowania i poprowadzenia panelu pt. Maritime clusters with a focus on training and education, którą prowadzono wraz z Uniwersytetem w Rostoku oraz European Nautical Platform. Klaster brał również udział w promocja Polski na Dorocznym Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w Turku 3-4.06.2014.

Dla młodzieży. Ważną częścią działań organizatorskich Klastra są cykliczne wizyty kół naukowych uczelni Pomorza w przedsiębiorstwach gospodarki morskiej. Klaster wspiera również działania popularyzujące zainteresowania młodzieży w obszarze rekreacji i nauki. Patronuje projektowi „Edukacja na wodzie”, który prowadzi Spółdzielnia „Świetlik–Reaktywacja” oraz wspomaga merytorycznie konkurs dla młodzieży szkół gimnazjalnych na innowacyjne rozwiązania z zakresu fizyki organizowany przez SNPPiT – Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych i Technicznych i Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Gdyni.

Obecni na zebraniu członkowie Klastra zgodzili się, że Polski Klaster Morski prowadzi aktywną działalność na rzecz integracji potencjału gospodarki morskiej, nauki i administracji na forum krajowym i międzynarodowym w celu osiągnięcia synergii i korzyści wynikających z nadmorskiego położenia Polski. Klaster jest identyfikowany w środowisku przemysłów morskich, nauki i administracji jako organizacja działająca na rzecz umacniania pozycji Polski jako państwa morskiego i otwartego na świat. Jest rozpoznawalny na arenie krajowej i międzynarodowej, bowiem jest jednym z najaktywniejszych klastrów w European Network of Maritime Clusters oraz zajmuje liczącą się pozycję w Regionie Morza Bałtyckiego.

rel (Polski Klaster Morski)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter