W najbliższy poniedziałek, 25 czerwca, będzie można zobaczyć w Świnoujściu okręt hydrograficzny ORP Arctowski. Okręt zacumuje przy wybrzeżu Władysława IV około godz. 12.00. Będzie go można zwiedzać w godz. 13-17.
ORP Arctowski jest w służbie od 1982 roku. Zbudowany w Stoczni Północnej (obecnie REMONTOWA SHIPBUILDING SA) w Gdańsku jako jeden z dwóch okrętów hydrograficznych typu „Heweliusz”. Od początku wykonuje zarówno zadania hydrograficzne dla Marynarki Wojennej, jak również naukowe - dla instytucji cywilnych. W 1989 roku odbył dwa rejsy z ekipą naukową Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergen, a na przełomie 1990 i 1991 przewiózł na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego naukowców z XV Wyprawy Antarktycznej PAN.
Przez ponad miesiąc uczestniczył w badaniach biologicznych i hydrologicznych wód Antarktyki w ramach polsko-holenderskiej wyprawy badawczej. Brał także udział w kilku akcjach ratowniczych. W 2004 roku odnalazł wrak statku MS Steuben, zatopionego w 1945 roku z uciekinierami z Pilawy, a w 2006 roku potwierdził tożsamość zatopionego wraku słynnego niemieckiego lotniskowca Grafa Zeppelina odnalezionego niedaleko Łeby.
Jednostka wyposażona jest w takie urządzenia hydrograficzne, jak dwukanałowa echosonda hydrograficzna, barometr precyzyjny i solomierz, a także komputerowy system zbierania i analizowania danych współpracujący z echosondą dokładnego pomiaru, logiem i systemami nawigacyjnymi. Ma na pokładzie także dwa kutry hydrograficzne oraz laboratoria badawcze. Okręt może zabrać 20 ton ładunku i 4 tony pław na pokładzie.
ORP Arctowski – dane podstawowe:
długość: 61,6 m
szerokość: 10,8 m
zanurzenie: 3,3 m
wyporność: 1218 ton
napęd: dwa silniki wysokoprężne Cegielski-Sulzer 6AL25/30 o mocy 707 kW każdy, a także 2 śruby nastawne Zamech-Liaaee, dziobowy ster strumieniowy o mocy 130 kW i 2 silniki elektryczne prądu przemiennego, każdy o mocy 70 kW - jako napęd pomocniczy.
prędkość: 13,7 węzła
Fot. 8FOW