Bezpieczeństwo

Z Odessy wypłynął w sobotę masowiec Primus; jest to drugi statek wykorzystujący utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. Primus pod banderą Liberii zmierza w kierunku Warny w Bułgarii - tak przekazała również Polska Agencja Prasowa. Wygląda jednak na to, według oglądu stanu sytuacji z późnego wieczora w sobotę, że statek przerwał podróż do Warny wkrótce po wyjściu z ukraińskiego portu. Wznowił ją w niedzielę rano. Okazało się też, że nie płynie do Warny, a zmierza do opuszczenia Morza Czarnego.

Primus faktycznie wyruszył z Odessy ok. godz. 7:00 polskiego czasu w kierunku południowo-wschodnim, ale około godziny 9:00 zawrócił i od ok. godz. 13:00 w niedzielę kotwiczy ok. 6,5 mil morski na południowy-wschód od portu.

Nie wiadomo, co mu przeszkodziło w kontynuowaniu podróży do Warny. Jedną z możliwości są otrzymane przez łączność radiową groźby od Rosjan. Jednak wydaje się, że bardziej prawdopodobna jest prozaiczna przyczyna - usterka techniczna, np. napędu głównego. Niedługo po rozpoczęciu podróży nie byłaby niczym wielce zaskakującym po tym, jak statek stał unieruchomiony i nie był normalnie eksploatowany przez ponad półtora roku.

W niedzielę, 27 sierpnia, ok. godz. 7:00 rano, Primus wznowił podróż w kierunku Warny.

W nocy z niedzieli na poniedziałek okazało się, że nie zmierza do Warny, jak informowały wcześniej media i sam statek w informacji podawanej przez system AIS, ale w kierunku Cieśniń Tureckich, z deklarowaną ostateczną destynacją w Dakarze (Senegal). 

Primus (nr IMO 9310757; państwo bandery Liberia; rok budowy 2006; GT 19 885; nośność 32 588 t) utknął w ukraińskim porcie od początku pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę - wszedł do portu Odessa 20 lutego 2022 roku. Jego operatorem jest singapurska firma Blumenthal Asia Pte Ltd.

Pierwszym statkiem poruszającym się korytarzem humanitarnym był duży kontenerowiec Joseph Schulte. Jednostka wypłynęła z Odessy 16 sierpnia i 18 sierpnia przybyła do Turcji z ładunkiem ponad 30 tys. ton.

Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała w połowie sierpnia, że uruchamia tymczasowy korytarz, który ma umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych, pozostających w tych portach w wyniku rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego przez Morze Czarne.

W połowie lipca br. Kreml wprowadził de facto blokadę portów Ukrainy, wycofując się z umowy o eksporcie zboża z tego kraju przez Morze Czarne. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Kijowowi eksport produktów żywnościowych obowiązywało od lipca 2022 roku. Po odstąpieniu od umowy Rosjanie zintensyfikowali ataki na infrastrukturę portową Ukrainy. 

PAP; PBS (PortalMorski.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter