Bezpieczeństwo

ORP Mewa, trzeci z serii nowoczesnych niszczycieli min budowanych dla Marynarki Wojennej RP w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku, został wyposażony w elementy uzbrojenia OSU-35K. „To nowoczesny, zdalnie sterowany, wielozadaniowy, przeciwlotniczy system artyleryjski obrony bezpośredniej, wyposażony w automatyczną armatę kal. 35 mm z własnym optoelektronicznym systemem kierowania ogniem” – informuje Zamawiający.

Próbnego montażu dokonano w sobotę, 12 listopada przy nabrzeżu PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. 

Jak czytamy w komunikacie PIT-Radwar (jeden z członków konsorcjum, który ten system opracował), OSU-35K „przeznaczony jest do pracy bojowej w dzień i w nocy, w każdych warunkach pogodowych, w których działa okręt MW, na którym OSU-35K jest posadowiony. Został zaprojektowany jako przeznaczony zarówno do współpracy z okrętowym systemem zarządzania walką (CMS), jak też do pracy autonomicznej – niezależnie od systemu CMS.

Innowacyjna konstrukcja całego systemu, jak i jego komponentów, wykorzystująca technologię włókien węglowych, zapewniła uzyskanie optymalnej masy (niewiele ponad 3 tony) i gabarytów oraz wysoki poziom ergonomii. Niewielka masa umożliwia montaż na dowolnych platformach - także tych niewielkich, wrażliwych na masę. Modułowość systemu umożliwia jego integrację na różnych okrętach.”.

Na system składają się: automatyczna armata AM-35K, zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K, blok systemu kierowania ogniem BSKO-35K oraz rezerwowe stanowisko kierowania ogniem RSKO-35K. OSU-35K zwalcza cele powietrzne, wykonujące manewr kursem, prędkością i wysokością w strefie ognia, a także cele nawodne.

Jego możliwości to m.in. wykrywanie, śledzenie i zwalczanie celów powietrznych i nawodnych (nieopancerzonych i lekko opancerzonych).

System został opracowany przez Konsorcjum w składzie: Wojskowa Akademia Techniczna (lider), Akademia Marynarki Wojennej, PIT-RADWAR SA, ZM Tarnów, przy współudziale Marynarki Wojennej.

ORP Mewa to ostatni okręt z trzech dotychczas zbudowanych, który trafi do 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Zbudowany został na mocy kontraktu podpisanego w 2017 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a Konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodzą także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej i PGZ Stocznia Wojenna.

Warto dodać, że uzbrojenie OSU-35K trafi także na wyposażenie trzech kolejnych niszczycieli min projektu 258 Kormoran II zamówionych dla Marynarki Wojennej RP w czerwcu br. Umowa będzie realizowana w latach 2022-2026 i przewiduje dostawę 3 sztuk Systemów OSU-35K.

Po próbach technicznych, armata w ramach prób zostanie przełożona na drugi okręt z serii - ORP Albatros, na którym już niebawem zostanie podniesiona bandera. Uroczystość zaplanowano na 28 listopada.

AL, rel (PIT-Radwar SA)

Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter