Prawie 16 tys. nielegalnych imigrantów zostało zawróconych poza granice Unii Europejskiej w zeszłym roku przez Frontex (Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej) - wynika z raportu opublikowanego przez tę instytucję.
W 2019 r. funkcjonariusze Frontexu zawrócili 15 850 osób. Z raportu wynika, że jest to o ponad 2 tys. więcej niż rok wcześniej, kiedy granice UE opuściło 13 730 nielegalnych imigrantów. Większość wróciła do państw swojego pochodzenia wyczarterowanymi samolotami. Frontex podkreśla, że w lotach uczestniczyli eksperci współpracujący z tą agencją, którzy pilnowali, żeby imigrantów traktowano z poszanowaniem ich godności oraz przysługujących im praw.
Jak wynika z raportu, w 2019 r. strażnicy graniczni Frontexu wykryli 139 tysięcy nielegalnych przekroczeń zewnętrznych granic UE i strefy Schengen. Najwięcej - 82 tys. - podczas operacji Posejdon obejmującej wschodni obszar Morza Śródziemnego. W operacji Indalo udaremniono 24 tys. nielegalnych przekroczeń granic Hiszpanii, a w Themis na granicach Włoch - 14 tys.
Funkcjonariusze Frontexu uczestniczyli także w akcjach ratowniczych na Morzu Śródziemnym. W 2019 r. ocalili 54 800 osób.
Agencja wykrywa też przestępstwa na granicach UE. Frontex przechwycił ponad 125 ton narkotyków, w tym 4,7 tony kokainy, i zatrzymał 669 dilerów nielegalnych substancji; udaremnił także przerzut 390 kradzionych samochodów i 69 sztuk broni.
Raport podaje, że trwa pierwsza tura rekrutacji tzw. stałego korpusu Frontexu - umundurowanej straży granicznej UE; wpłynęło 7500 zgłoszeń. Do stycznia 2021 r. na zewnętrzne granice Unii zostanie wysłanych 700 pracowników kontraktowych.
Autorka: Alicja Skiba