Bezpieczeństwo

Marynarze 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia zakończyli trzytygodniowe szkolenie poligonowe. Zadania szkoleniowe prowadzone w różnorodnych warunkach terenowych i atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy, realizowane były na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce.

Tematyka zajęć poligonowych wojsk inżynieryjnych gdyńskiej Flotylli była bardzo zróżnicowana. Obejmowała między innymi szkolenie z minerstwa, rozpoznania i budowy zapór inżynieryjnych, wykonywanie przejść sposobem wybuchowym w zaporach przeciwdesantowych, ustawianie bojowych pól minowych, a także rozbudowę inżynieryjną terenu.

Przy współdziałaniu z 8. Kołobrzeskim Batalionem Saperów z Dziwnowa, odstrzelono dwa zespoły bojowe ładunków wydłużonych (ZB-WŁWD) na ustawioną w morzu zaporę minową. Półtonowe ładunki wybuchowe w postaci pięciu 100 - metrowych żył „wyciągnięte" ze specjalnego pojemnika za pomocą silnika rakietowego, pozwoliły wykonać dwa przejścia w przeciwdesantowej zaporze minowej każde dł. 100 m i szerokości do 10 m.

Ustecki poligon był też doskonałym miejscem do trenowania technik minowania i rozminowywania. Saperzy najpierw ćwiczyli ustawianie pojedynczych min ćwiczebnych, a następnie ustawiali ćwiczebne pola minowe i wykonywali przejścia w założonej zaporze minowej. W kolejnym etapie szkolenia miny ćwiczebne zostały zastąpione przez bojowe miny TM-62M, a drużyny saperów wykonywały przejścia w bojowym polu minowym.

W ramach szkolenia poligonowego marynarze batalionu zrealizowali także strzelania do pływających tarcz z broni etatowej oraz z broni pokładowej przez załogi opancerzonych pojazdów rozpoznania skażeń BRDM-2rs oraz transportera rozpoznania inżynieryjnego TRI.

Oprócz saperów na CPSP Ustka swoje zadania realizowała też kompania chemiczna. W ramach ćwiczenia taktyczno-specjalnego w Punkcie Bazowania Hel chemicy 43. bsap FOW rozwijali Okrętowy Punkt Likwidacji Skażeń i realizowali odkażanie jednostki pływającej oraz jej załogi.

Pełne ręce roboty mieli także batalionowi logistycy, których głównym zadaniem była między innymi ewakuacja i naprawa uszkodzonych pojazdów, przygotowanie elementów konstrukcji drewnianych przy użyciu traka oraz wydobycie i oczyszczanie wody na potrzeby innych pododdziałów.

W programie szkolenia znalazła się też ewakuacja rannych z pola walki, którą przeprowadził zespół zabezpieczenia medycznego.

Szkolenie poligonowe jest świetną okazją do doskonalenia przez pododdziały techniczne 43. bsap FOW zadań związanych z rozbudową inżynieryjną terenu, w tym przygotowaniem Pozornych Punktów Załadunku i Wyładunku techniki wojskowej na nieprzygotowanym brzegu oraz budową obiektów fortyfikacyjnych na stanowiskach ogniowych i w rejonach ześrodkowania.

43. Batalion Saperów FOW stacjonuje na Półwyspie Helskim w miejscowości Rozewie i wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów (3. FO). Głównym zadaniem Jego głównym zadaniem jest wsparcie inżynieryjne działań sił 3. FO, między innymi stawianie zapór inżynieryjnych, wykrywanie i likwidacja niewybuchów, utrzymywanie infrastruktury baz morskich, organizacja punktów poboru i oczyszczania wody, likwidacja zniszczeń i rozpoznanie inżynieryjne sił przeciwnika, a także rozpoznanie i likwidacja skażeń.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Fot.: bsmt Michał Pietrzak, por. mar. Damian Przybysz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter