Żegluga

Dwa okręty niemieckiej marynarki wojennej, w tym fregata, przepłynęły w piątek przez Cieśninę Tajwańską w kierunku południowym - podała agencja Reutera, powołując się na źródła bezpieczeństwa. Manewr ten może się spotkać z "gniewną reakcją" Pekinu - przewiduje Nikkei Asia. Ostatni taki rejs niemieckich jednostek odbył się ponad 20 lat temu.

Jedno ze źródeł określiło ten rejs jako "zdarzający się nieczęsto" i wysoce symboliczny oraz jako komunikat od władz w Berlinie, że stoją one po stronie swoich sojuszników w kwestii przestrzegania międzynarodowych zasad - przekazuje Reuters, cytujący anonimowe źródła.

Portal Nikkei Asia w czwartek ocenił, że "ekspansjonistyczne działania Chin w ostatnich latach skłoniły zachodnie mocarstwa do zwiększenia swojej obecności w regionie Indo-Pacyfiku w celu ochrony sojuszników i utrzymania porządku międzynarodowego opartego na zasadach".

Okręty wojenne Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii czy Australii niejednokrotnie wykonywały rejsy przez Cieśninę Tajwańską w ramach prawa do swobody żeglugi, co władze ChRL zwykle określały mianem "prowokacji".

Niemiecka marynarka, która ostatni raz była obecna na tych wodach w 2002 r., nazywa obecne rozmieszczenie w regionie Indo-Pacyfiku "najważniejszym" w tym roku. Nikkei Asia zwraca uwagę, że decyzja niemieckich wojskowych "może wywołać gniewną reakcję" Chin.

Szeroka na ok. 130 km cieśnina oddziela główną wyspę Tajwanu od Chin kontynentalnych. Komunistyczne władze w Pekinie, które uznają Tajwan za separatystyczną prowincję, traktują ją jako morskie wody wewnętrzne.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning powiedziała podczas poniedziałkowego briefingu prasowego, że Chiny "szanują prawo do żeglugi, z którego korzystają wszystkie kraje na odpowiednich wodach, zgodnie z chińskim prawem i prawem międzynarodowym, (...) ale zdecydowanie sprzeciwiają się prowokacjom i zagrożeniu suwerenności oraz bezpieczeństwa Chin przez zainteresowane kraje pod hasłem swobody żeglugi".

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0624 4.1444
EUR 4.2785 4.3649
CHF 4.5688 4.6612
GBP 5.1331 5.2369

Newsletter