W październiku 2021 r. Polski Rejestr Statków opublikował „Przepisy klasyfikacji i budowy łodzi mieszkalnych”. Są one efektem wielomiesięcznych, intensywnych prac inspektorów PRS oraz szerokich konsultacji ze środowiskiem eksperckim i producentami tego typu jednostek.
Przepisy zostały pozytywnie zaopiniowane i przyjęte przez Radę Techniczną PRS - niezależny organ konsultacyjno-doradczy.
Rekreacja wodna staje się bardziej dostępna również dla osób mniej doświadczonych. Potrzeby rynku turystycznego coraz silniej kierują się ku bezpośredniemu obcowaniu z naturą. W 2020 r. PRS wydał „Przepisy dla stacjonarnych obiektów pływających” (SOP). Tym razem opracowano przepisy dla innej grupy jednostek. Łodzie mieszkalne – houseboaty, to kategoria jednostek pływających, która bardzo szybko zyskuje na popularności na całym świecie stając się atrakcyjną formą wypoczynku na wodzie. Rośnie zatem potrzeba zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w procesie projektowania, budowy i eksploatacji tego typu jednostek. Zdobywane przez lata doświadczenie PRS w nadzorze nad obiektami morskimi i jednostkami śródlądowymi pozwoliło na stworzenie odpowiednich wymagań technicznych.
Opracowane Przepisy PRS mają zastosowanie dla łodzi mieszkalnych o długości kadłuba mniejszej niż 24 m, z napędem własnym lub bez napędu. Jak określono w wymaganiach łodzie te, przeznaczone do celów mieszkalnych, muszą umożliwić całodobowy pobyt na nich dla nie więcej niż 12 osób. Co istotne, houseboat musi zapewniać podróżującym osobom miejsce do spania i wypoczynku. Tym samym instalacje wodne, sanitarne i elektryczne muszą zapewniać autonomiczność podczas żeglugi i postoju.
W przypadku houseboatów z napędem nowo opracowane Przepisy PRS wskazują, że klasę łodzi mieszkalnej nadaje się jednostkom, dla których stosunek mocy zainstalowanego napędu (wyrażonej w kW) do masy jednostki (wyrażonej w tonach) nie przekracza 10, a maksymalna prędkość osiągana przez łódź nie przekracza 12 km/h.
Polski Rejestr Statków, skupiający grono doświadczonych inspektorów, ekspertów i specjalistów, dzięki rosnącej aktywności na rynku, dostosowuje swoje usługi do potrzeb klientów. Oferowane łodzie mieszkalne, licznie produkowane także w Polsce, stają się alternatywą dla standardowych form wypoczynku. Instalowane na nich systemy grzewcze oraz inne udogodnienia sprawiają, że mogą być one eksploatowane od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a nawet całorocznie. Ich obecność w turystyce znacząco wydłuża sezon aktywności nad wodą.
Pełna treść polskojęzycznej wersji przepisów znajduje się tutaj.
rel (PRS SA)