Od wieków to właśnie na podstawie ciał niebieskich określano pozycję statków na morzach i oceanach. Ta niezwykła sztuka nosi miano astronawigacji. Zobacz na czym polega i w jaki sposób prawa rządzące ruchem ciał niebieskich wyznaczają kurs statków na morzu.
W materiale video przedstawiono m.in. krótko historię astronawigacji, sekstant i sposób wyznaczania szerokości geograficznej, metodę wyznaczania długości geograficznej i podjęto próbę odpowiedzi na pytanie - czy w dobie GPS i zaawansowanej elektroniki, która "na tacy" podaje pozycję statku i inne potrzebne informacje nawigatorzy potrzebują jeszcze tradycyjnej astronawigacji?
Popatrzmy na programy studiów Akademii/Uniwersytetu Morskiego czy jest tam miejsce na naukę Astronawigacji?Zaś omawiany problem wpisuje się w generalny(globalny)problem zmagań Natury ze Sztuczną Inteligencją.Wygrana której z tych opcji gwarantuje czlowiekowi większy zakres wolności?
A co tam z tego przodu jest,oby nie urwisko?Astronawigacja jest zdecydowanie bardziej proekologiczna.Nie wymaga zaśmiecania przestrzeni kosmicznej i publicznej jakimiś sztucznymi tworami ,którymi nie wiadomo kto zarządza,a o których się mówi ,że w wypadku konfliktu zbrojnego będą niszczone w pierwszej kolejności.I kto to będzie potem sprzątał?Gdzie jest Greta?
Jeśli dojdzie do konfliktu zbrojnego, to sprzątanie śmieci będzie chyba najmniejszym problemem.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.