Firma remontująca kanał Łuczański w Giżycku wydłuża godziny prowadzenia remontu; pracownicy będą na wodzie do zapadnięcia zmroku i w weekendy - poinformował PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz. Chodzi o to, by prace zostały ukończone przed końcem roku - dodał.
Remont kanału Łuczańskiego, który łączy jeziora Niegocin i Kisajno, rozpoczął się pod koniec stycznia. Robotnicy pracowali na wodzie określoną ilość godzin dziennie. Po niepełna miesiącu robót burmistrz miasta poinformował, że prace będą wydłużone i prowadzone do zapadnięcia zmroku oraz w weekendy.
Jest to spowodowane bardzo krótkim terminem, w którym kanał musi zostać wyremontowany, byśmy mogli otrzymać unijne dotacje na te prace - powiedział PAP burmistrz Giżycka.
Dodał, że po to, by otrzymać unijne wsparcie, prace muszą być zakończone, a roboty odebrane do końca tego roku.
Początkowo szacowano, że zajmie to 20 miesięcy. Dlatego wykonawca musi bardzo się spieszyć. Stąd teraz decyzja o pracy w maksymalnie długim czasie, gdy jest jasno, i pracy w weekendy - powiedział Iwaszkiewicz.
Przyznał, że formalności związane ze zgodami na remont kanału trwały dwa lata, dlatego zostało mało czasu na fizyczne prace.
Koszt remontu kanału to 68 mln zł.
Czytaj także:
Burmistrz Giżycka wskazał, że obecnie prace prowadzone są u ujścia kanału do jeziora Niegocin.
To miejsce jest nieosłonięte od wiatru i fali. Gdy mocno wieje, pracownicy muszą zabierać sprzęt w bezpieczne miejsce, bo maszyny pomontowane są na pontonach. Silny wiatr stwarza zagrożenie bezpieczeństwa - dodał Iwaszkiewicz.
Kanał Łuczański remontowany jest pierwszy raz od czasów, gdy Giżycko jest miastem polskim. Naprawiane są umocnienia brzegowe, a na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Po obu brzegach kanału co 200 m zostaną umocowane metalowe drabinki wkomponowane w obrys oczepu. Powstaną nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. Dno kanału ma być pogłębione do co najmniej 1,6 m.
Remont obejmie także wieżę i maszt nawigacyjny od strony jezior Niegocin i Kisajno. W pobliżu kanału zostaną zainstalowane tablice informacyjne wraz z oświetleniem.
Ze względów bezpieczeństwa w nadchodzącym sezonie letnim kanał będzie zamknięty dla małych jednostek. Szczegółowe informacje dotyczące żeglugi będą udostępnione w komunikatach nawigacyjnych.
Kanał Łuczański, zwany też giżyckim, to kolejny mazurski kanał, który jest remontowany przy wsparciu funduszy europejskich. Wcześniej wyremontowano kanały: Grunwaldzki, Tałcki, Piękna Góra i Mioduński. Trwa modernizacja kanałów: Szymońskiego i Węgorzewskiego, rzeki Węgorapy, a także stopnia wodnego w Karwiku, który jest jedną z głównych budowli piętrzących decydujących o rozrządzie wody w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Wyremontowana zostanie również śluza Guzianka I.
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska