Żegluga

Dobre wiadomości dla mieszkańców Koszalina, Mielna i wszystkich obserwatorów procesu rewitalizacji Jeziora Jamno. Z początkiem roku 2020 Wody Polskie w Szczecinie oraz Zarząd Zlewni w Koszalinie rozpoczęły procedowanie działań zmierzających do pozyskania niezbędnych decyzji i pozwoleń do rozpoczęcia realizacji wariantu naprawczego wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim, który jest niezbędny do jak najszybszej realizacji celem zahamowania postępującej degradacji jeziora Jamno.

Wariant naprawczy – postępy prac

Za nami już rozmowy z Wojewodą Zachodniopomorskim oraz Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w celu ustalenia kolejnych działań. W dalszym ciągu wykonaniem wariantu naprawczego, jak i wariantu docelowego będzie zajmowało się PGW WP.

18 czerwca została podpisana umowa z wykonawcą na wykonanie operatu wodnoprawnego dla wariantu naprawczego. Ponadto w trakcie uzyskiwania jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla wariantu naprawczego. Wszelkie procedury, które należy przejść, aby uzyskać niezbędne pozwolenia i decyzje, trwają, ale są konieczne i niezbędne do prawidłowego zrealizowania planowanych zamierzeń przez Wody Polskie. W ramach wariantu naprawczego planuje się zamianę zamknięć szandorowych (stanowiących element zamknięć remontowych dla obecnych wrót) w dwóch oknach wrót na tzw. zasuwy dwudzielne, a w dwóch pozostałych oknach pozostawienie na stałe szandorów oraz wykonanie w nich otworów celem umożliwienia swobodnej migracji ichtiofauny na linii jezioro – morze – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Jamno Małe będzie zasilane wodami morskimi

Wody Polskie przystąpiły również do przygotowania kolejnej inwestycji, która będzie miała wpływ na poprawę jakości wody w Jeziorze Jamno Małe. W związku z tym, iż wymiana i odświeżanie wody w Jamnie jest obecnie bardzo utrudnione, a do zjawiska tego w chwili obecnej dochodzi jedynie tylko za pośrednictwem naturalnej przetoki jakim jest Kanał Jamneński – PGW WP planuje jeszcze w tym roku wykonać wielowariantową koncepcję zasilania zachodniej części Jeziora Jamno wodami morskimi.

Z uwagi na lokalizację Kanału Jamneńskiego i przeważające wiatry z kierunku zachodniego i północno-zachodniego te szczątkowe i rzadkie wlewy wód morskich do jeziora nie docierają do zachodniej zatoki jeziora jakim jest tzw. Małe Jamno. Dodatkowo sytuację pogarsza fakt, iż do tej części jeziora nie uchodzą żadne większe cieki niosące większe ilości wód powierzchniowych bogatszych w tlen i o stosunkowo niskim ładunku zanieczyszczeń. Tylko kompleksowo podjęte działania mogą spowodować poprawę jakości wody i zminimalizować niekorzystne zjawiska występujące na Jeziorze Jamno, jak również zahamować postępujący mocno efekt eutrofizacji jeziora – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Dokładny harmonogram inwestycyjny zostanie przedstawiony w najbliższych tygodniach.

rel (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter