Żegluga

Na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk pojawiła się nowa regularna linię kontenerowa. Armator Samskip wprowadza cotygodniowe połączenie między Gdańskiem a portami Danii i Norwegii. Obsługą ładunków zajmie się Port Gdański Eksploatacja.  

Nabrzeże Szczecińskie w Porcie Gdańsk, dzięki współpracy Portu Gdańskiego Eksploatacji i firmy Samskip, będzie obsługiwało połączenie kontenerowe między Skandynawią a Polską. W kontenerach Samskipu do Gdańska transportowane będą mrożone ryby, w eksporcie statek będzie zabierał materiały budowlane i dobra konsumpcyjne. Serwis przystosowany jest też do obsługi ładunków ponadgabarytowych na specjalistycznych kontenerach.

- Ożywienie wewnętrznej części Portu Gdańsk jest jednym z naszych priorytetów. Właśnie dlatego przebudowujemy nabrzeża wzdłuż Martwej Wisły i pogłębiamy kanał portowy. To szczególnie wrażliwe miejsce Portu - o określonych możliwościach ze względu na głębokość i szerokość. Cieszy nas, że współpraca PGE z Samskipem ma w tym ożywianiu znaczący udział. Pokazuje, że kontenery można przeładowywać nie tylko w głębokowodnej części Portu - wyjaśnia Marcin Osowski, Wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. Infrastruktury.

Do Nabrzeża Szczecińskiego zawijać będą na zmianę dwie jednostki firmy Samskip - w każdy piątek w Porcie Gdańsk pojawi się jeden statek.

- Wybór miejsca zawijania kontenerowca nie jest przypadkowy. Transport oferowany przez Samskip będzie konkurował z autami. Jako główny operator przeładunkowy na terenie Portu Gdańsk w Porcie Wewnętrznym możemy kształtować procesy logistyczne. Wierzymy, że zarówno dla Portu Gdańsk, dla firmy Samskip, jak i dla PGE będzie to początek owocnej i długofalowej współpracy - tłumaczy Radosław Stojek, Prezes PGE

PowiększenieSerwis jest realizowany do Oslo, Aarhus, Tananger, Bergen i Alesund, gdzie Samskip posiada hub chłodniczy. Port w Aarhus w Danii jest miejscem przeładunku towarów na serwis kontenerowy do Rejkjawiku. Kolejnym przystankiem na trasie ze Skandynawii do Polski będzie Hamburg, z którego kontenerowiec wpłynie na Bałtyk kanałem Kilońskim.

- Jesteśmy zadowoleni mogąc zaoferować klientom pierwszy produkt multimodalny z Bałtyku do Norwegii o tym zasięgu. Norwegia jest bardzo rozległym krajem, gdzie koszt transportu jest często wysoki. Serwis morski z Gdańska, w ramach którego Samskip realizuje dostawy od drzwi do drzwi, jest alternatywą dla transportu drogowego ze względu na czas transportu, korzystną strukturę kosztową i mniejszą szkodliwość dla środowiska. Liczymy, że serwis pomoże w dalszej ekspansji polskich eksporterów w Norwegii - podsumowuje Filip Chajęcki, Dyrektor Zarządzający Samskip w Polsce.

Firma Samskip wywodzi się z Islandii, natomiast główna siedziba jest zlokalizowana w Rotterdamie. Władze spółki już wcześniej zauważyły możliwości, jakie niesie współpraca z Portem Gdańsk. Konsekwencją tego było otworzenie biura handlowego w Gdańsku w 2017 roku. Firma realizuje transporty z Polski na liniach handlowych do Islandii, Wysp Owczych, Norwegii, Danii i innych krajów Europejskich.

rel (ZMP Gdańsk)

Zawinięcia do Gdańska na linii Samskip do Norwegii
Zawinięcia do Gdańska na linii Samskip do Norwegii
Zawinięcia do Gdańska na linii Samskip do Norwegii
Zawinięcia do Gdańska na linii Samskip do NorwegiiZawinięcia do Gdańska na linii Samskip do NorwegiiZawinięcia do Gdańska na linii Samskip do Norwegii

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter