Żegluga

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we wtorek opowiedziała się za projektem noweli ustawy o żegludze śródlądowej, który ma m.in. umożliwić armatorom odnawianie dokumentów bezpieczeństwa.

Projekt zmiany ustawy z 21 grudnia 2000 r. przedstawiony przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Jak wyjaśnił podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Grzegorz Witkowski, chodzi o implementację dwóch dyrektyw unijnych: z 14 września 2016 oraz 18 kwietnia 2018 r.

"Projekt zakłada przede wszystkim wprowadzenie następujących rozwiązań: możliwości uzyskiwania przez armatorów nowego dokumentu, to jest uzupełniającego świadectwa zdolności żeglugowej, ustalenie nowych wymagań i procedur dotyczących uznawania instytucji kwalifikacyjnych, wprowadzenie możliwości odnawiania dokumentów bezpieczeństwa" - wyjaśnił Witkowski.

Dodał też, że projekt zakłada "stworzenie możliwości upoważnienia przedsiębiorców do instalacji, naprawy, konserwacji i wymiany sprzętu nawigacyjnego w celu wydawania świadectw dotyczących radarowego sprzętu nawigacyjnego lub wskaźników skrętu statków i jego badania". Jak mówił, w projekcie znalazł się zapis o przyznaniu osobom zainteresowanym uprawnienia do wglądu do unijnego świadectwa zdolności żeglugowej.

Posłowie z komisji nie dyskutowali nad projektem, przyjęli go z kilkoma poprawkami redakcyjnymi i legislacyjnymi zaproponowanymi przez biuro legislacyjne.

autorka: Elżbieta Bielecka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter