Rybołówstwo

Brytyjski trawler, który w zeszły czwartek został zatrzymany przez francuskie władze w związku ze sporem o prawa do połowów po brexicie, został w środę zwolniony i wieczorem opuścił port w Hawrze.

Zadowolenie z wypuszczenia zarejestrowanego w Szkocji statku Cornelis Gert Jan wyraził jej właściciel, firma Macduff Shellfish, jak również brytyjska ambasador we Francji Menna Rawlings. "Cieszę się słysząc, że Cornelis może swobodnie opuścić Hawr, a Brytyjczycy na pokładzie wracają do domu dziś wieczorem" - napisała na Twitterze.

Francuskie władze zatrzymały jednostkę w zeszły czwartek, twierdząc, że nie ma ona licencji na połowy, czemu właściciel stanowczo zaprzeczał. Do zatrzymania doszło następnego dnia po tym, jak Francja zagroziła zablokowaniem niektórych portów dla brytyjskich łodzi i zaostrzeniem kontroli brytyjskich łodzi i ciężarówek, jeśli do 2 listopada nie zostanie rozwiązany spór o licencje dla 55 francuskich kutrów, których właściciele - jak wyjaśnia Londyn - nie mogli udowodnić historii połowów na wodach wokół wyspy Jersey.

Zatrzymanie trawlera jeszcze zaostrzyło kłótnię, a Wielka Brytania zapowiedziała, że w przypadku, gdy Francja zrealizuje swoje groźby, odpowie w stosowny sposób. Ostatecznie jednak po dwóch rozmowach, które przy okazji szczytu G20 w Rzymie i konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow odbyli brytyjski premier Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron, ten drugi poinformował 1 listopada wieczorem, że jego kraj na razie nie wprowadzi tych sankcji.

Sprawa trawlera nie jest jeszcze zamknięta, bo mimo środowego orzeczenia sądu apelacyjnego w Rouen, że może on zostać wypuszczony, jego kapitan Jondy Ward w sierpniu przyszłego roku nadal ma się stawić przed sądem - chyba, że zarzuty zostaną do tego czasu wycofane.

Jak przekazała firma Macduff Shellfish, do wypuszczenia statku ostatecznie nie była potrzebna kaucja. Początkowo francuskie władze domagały się kaucji w wysokości 150 tys. euro, co zdaniem właściciela jednostki było nadmierną kwotą, biorąc pod uwagę, że wartość dokonanego przez nią spornego połowu wynosiła ok. 5000 euro.

W czwartek na temat rozwiązania sporu o prawa do połowów po brexicie rozmawiać będą w Paryżu francuski minister ds. europejskich Clement Beaune i David Frost, brytyjski minister odpowiedzialny za relacje z UE.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Fot.: Fishery And Maritime photography / YouTube (video still)

+24 Baltyk
A może jakiś artykuł o morzu baltyckim o tym ze nie ma ryby w strefie przybrzeżnej że wszystko foki wydzierają z sieci że państwo zostawiło rybakow samym sobie że nie ma perspektyw na przyszłość itd itd
04 listopad 2021 : 09:41 Knaga | Zgłoś
0 Napisz
To napisz i niech ktoś to opublikuje. Przecież Portal Morski nic swojego nie pisze, tylko robi przegląd prasy, wklejając artykuły w innych źródeł (podane zawsze na dole). Skoro nikt nie pisze o polskim rybołówstwie to skąd mają brać te teksty?
Poza tym, to jest prywatny, niezależny portal który pisze o wszystkim co na morzu, na całym świecie, także o rybactwie. Nikt nikomu nie obiecywał i nie zakładał, że będzie pisał tylko o polskim grajdołku.
04 listopad 2021 : 17:20 Gryf | Zgłoś
+12 Twoje niedoczekanie
Następny artykuł jaki tu wklei administrator będzie traktował o tym co na kolację zjedli rybacy powracający z Francji.
04 listopad 2021 : 11:28 balbin-a | Zgłoś
+15 Szwecja już ratuje swoje rybołówstwo
"Jednocześnie chcemy również przenieść limit trałowania do 12 mil morskich. Obecnie duże trawlery przemysłowe mogą wchodzić w pobliże wybrzeża i za pomocą olbrzymich włoków łowić prawie całe stada ryb i niszczyć nasze dno morskie. Zamiast tego te stada ryb powinny być poławiane w sposób zrównoważony poprzez rybołówstwo przybrzeżne na małą skalę.
Chcemy, aby rybołówstwo przybrzeżne na małą skalę mogło nadal dostarczać żywność na nasze stoły i tworzyć miejsca pracy w mniejszych miejscowościach. Wierzymy, że możliwe jest długoterminowe i zrównoważone rybołówstwo przybrzeżne, przy jednoczesnym wzmocnieniu pracy na rzecz żywych mórz i zwiększania zasobów rybnych.
Widzimy, że istnieją konkretne środki, które w Szwecji możemy podjąć, aby wesprzeć rybołówstwo przybrzeżne i jednocześnie uratować populację ryb w morzach wokół Szwecji. Ale coś musi się teraz wydarzyć. Teraz potrzebne są konkretne środki, które spowodują wsparcie"
04 listopad 2021 : 12:19 Rybacki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1055 4.1885
EUR 4.2304 4.3158
CHF 4.5143 4.6055
GBP 5.0895 5.1923

Newsletter