Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów w Morzu Bałtyckim na rok 2021. W oparciu o najnowsze dostępne opinie naukowe oraz w celu poprawy długoterminowej stabilności stad ryb Komisja proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia w Zatoce Ryskiej i połowów łososia w basenie głównym, przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych poziomów śledzia w Zatoce Botnickiej, szprota i gładzicy. Komisja proponuje zmniejszenie uprawnień do połowów dotyczących pozostałych stad objętych wnioskiem.
Na stan zasobów ryb w Morzu Bałtyckim wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich jest rybołówstwo, ale na stan zdrowia stad poważnie wpływają także takie czynniki jak zanieczyszczenie morza lub zmiana klimatu. Długoterminowa stabilność Morza Bałtyckiego nie jest wyborem, lecz koniecznością. Jestem przekonany, że realistyczny wniosek, który dziś przyjmujemy, przyniesie pozytywne rezultaty zarówno dla rybaków, jak i dla ryb. Liczę na owocną współpracę z państwami członkowskimi i innymi zainteresowanymi stronami w regionie Morza Bałtyckiego. Ponieważ sama polityki rybołówstwa nie jest w stanie sprostać wszystkim rodzajom presji wywieranej na stada ryb w Morzu Bałtyckim, podjąłem inicjatywę zwołania konferencji ministerialnej wszystkich państw Morza Bałtyckiego w sprawie kompleksowego uwzględnienia wszystkich tych czynników, aby zapewnić długoterminową przyszłości Bałtyku - powiedział Virginijus Sinkevičius Europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.
Proponowane całkowite dopuszczalne połowy (TAC) opierają się na opinii naukowej Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES) i są zgodne z wieloletnim planem zarządzania dla regionu Morza Bałtyckiego, przyjętym w 2016 r. przez Parlament Europejski i Radę.
W ostatnich latach europejscy rybacy, a także przedstawiciele sektora rybołówstwa i władz publicznych podjęli istotne wysiłki na rzecz odbudowy stad ryb Morza Bałtyckiego. Dzięki wcześniejszym decyzjom w sprawie uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim – kiedy dostępne były pełne opinie naukowe – udało się ustalić uprawnienia do połowów zgodnie z zasadą maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY) w przypadku siedmiu z ośmiu stad, co stanowi 95 proc. wyładunków ryb w ujęciu ilościowym. Jednak w 2019 r. naukowcy odkryli, że sytuacja jest mniej stabilna niż wcześniej szacowano. W związku z tym konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań w celu odtworzenia wszystkich stad i zapewnienia, by osiągnęły one lub utrzymały zrównoważony poziom, zgodnie z MSY.
Rada przeanalizuje wniosek Komisji tak, by mógł on zostać przyjęty na posiedzeniu ministerialnym w dniach 19–20 października.
Dorsz atlantycki
Jeśli chodzi o wschodnie stado dorsza naukowcy odkryli w 2019 r., że liczebność stada zmniejszyła się znacząco i przez pewien czas utrzymywała się poniżej bezpiecznych granic biologicznych. Ze względu na pilny charakter problemu Komisja zabroniła połowów dorsza w drugiej połowie 2019 r. na obszarach najczęstszego występowania dorsza ze wschodniej części Morza Bałtyckiego. Jeśli chodzi o 2020 r., na wniosek Komisji, Rada znacznie zmniejszyła TAC, ograniczyła ich zastosowanie wyłącznie do przyłowów, przedłużyła obowiązujący okres zamknięcia tarlisk i rozszerzyła jego zakres oraz zakazała połowów rekreacyjnych na obszarach, gdzie dorsz ze wschodniej części Morza Bałtyckiego występuje najczęściej. W związku z tym, że stan stada nie poprawił się, Komisja proponuje, na podstawie opinii naukowych, ograniczenie TAC dla przyłowów o 70 % oraz utrzymanie wszystkich środków towarzyszących.
Liczebność zachodniego stada dorsza od kilku lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W 2018 r. wskaźniki wskazywały na wzrost liczebności stada. Niestety od tego czasu liczebność ta z roku na rok spada i utrzymuje się poniżej zdrowego poziomu. W związku z tym Komisja proponuje zmniejszenie całkowitych dopuszczalnych połowów o 11 proc. oraz utrzymanie wszystkich środków towarzyszących przyjętych na rok 2020. Środki te dotyczą okresu zamknięcia tarlisk na całym obszarze, a także limitu dla rybaków rekreacyjnych w wysokości pięciu osobników dziennie i dwóch osobników w okresie zamknięcia. Ponadto w głębszych wodach części wschodniej stosowanie TAC ogranicza się do przyłowów, a połowy rekreacyjne są zabronione. Wspomniane środki we wschodniej części są konieczne ze względu na obecność obu rodzajów dorsza – ze stada wschodniego i stada zachodniego, a także ze względu na wyjątkowo zły stan stada wschodniego.
Śledź atlantycki
Liczebność zachodniego stada śledzia pozostaje poniżej bezpiecznych granic biologicznych. W związku z tym Komisja proponuje zmniejszenie całkowitych dopuszczalnych połowów o 50 proc. W odniesieniu do centralnego stada śledzia Komisja proponuje zmniejszenie TAC o 36 proc. zgodnie z opinią ICES, ponieważ wielkość stada spadła poniżej zdrowego poziomu. Zgodnie z opinią ICES Komisja proponuje utrzymanie poziomu TAC dla Zatoki Botnickiej, podczas gdy sytuacja stada śledzia w Zatoce Ryskiej pozwala na zwiększenie TAC o 15 %.
Gładzica
Mimo że opinia ICES pozwoliłaby na zwiększenie TAC, Komisja zaleca ostrożność. Proponuje ona utrzymanie poziomu TAC bez zmian w celu ochrony stad dorsza, które są w złym stanie, ponieważ w połowach gładzicy przyłów dorsza jest nieunikniony.
Szprot
Podobnie jak w przypadku gładzicy opinia ICES dotycząca szprota pozwala na wzrost TAC. Komisja zaleca jednak ostrożność i proponuje utrzymanie poziomu TAC w niezmienionej postaci. Wynika to z faktu, że szprot i śledź są poławiane w ramach połowów wielogatunkowych, a TAC dla stada śledzia bałtyckiego w środkowej części Morza Bałtyckiego należy znacznie zmniejszyć. Ponadto szprot stanowi pokarm dla głodujących stad dorsza, które nie są w dobrym stanie.
Łosoś
ICES ocenia, że wcześniejsze problemy, które doprowadziły do znacznych błędów w raportowaniu połowów łososia w basenie głównym, zostały rozwiązane. W związku z tym, zgodnie z opinią ICES, Komisja proponuje zwiększenie TAC o 9 proc. Jednakże na podstawie opinii ICES Komisja proponuje zmniejszenie poziomów połowów w Zatoce Fińskiej o 10 proc.
Kontekst
Wniosek w sprawie uprawnień do połowów wpisuje się w przyjęte przez Unię Europejską podejście przewidujące dostosowanie poziomu połowów, tak aby do 2020 r. osiągnąć długoterminowe cele w zakresie zrównoważonego rozwoju – w postaci maksymalnego podtrzymywalnego połowu (MSY) – które zostały uzgodnione przez Radę i Parlament Europejski w ramach wspólnej polityki rybołówstwa. „Wniosek Komisji jest również zgodny z intencjami politycznymi wyrażonymi w jej komunikacie „Dążenie do bardziej zrównoważonego rybołówstwa w UE: aktualna sytuacja i kierunki na 2021 r.” oraz z wieloletnim planem zarządzania stadami dorsza, śledzia i szprota w Morzu Bałtyckim.
rel (Komisja Europejska)
Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL
Te krawaty i wyrzucanie narybku to robota bezmózgów którzy patrza krótkowzrocznie .
Liczy sie tylko dzis i moze jutro ale w nastepnych latach to niech sie inni martwia- takie jest myslenie
I prosze nie negowac bo to jest prawda .Tony za burte /BRAWO
Chodzi o punkt dotyczący zachowania morskich zasobów biologicznych w ramach wspólnej polityki rybołówstwa. Zdaniem inicjatorów przedstawiciele Komisji Europejskiej poprzez złamanie tego punktu doprowadzili do całkowitego zniszczenia ekosystemu Bałtyku, a co za tym idzie do upadku gospodarki rybackiej. Zdaniem założycieli Unia Europejska jest zobowiązana do naprawienia szkód, które powstały z powodu ich błędnych decyzji.
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/45856-komitet-ratowania-baltyku-bedzie-walczyl-o-przyszlosc-morza-baltyckiego
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.