Kolejny nabór wniosków o dofinansowanie dla rybaków za dni postojowe ruszy we wrześniu - poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
W związku z licznymi zapytaniami armatorów statków rybackich odnośnie ilości dni postojowych, których nie ujęli w złożonych wnioskach o dofinansowanie w ramach działania +Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej+, w ramach priorytetu Promowanie rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo, zasobooszczędnego, innowacyjnego, konkurencyjnego i opartego na wiedzy – zawartego w PO RYBY 2014-2020, który odbył się 24 lipca 2020 r. - 30 lipca 2020 r., Instytucja Zarządzająca informuje, że kolejny nabór wniosków o dofinansowanie na przedmiotowe działanie będzie obejmował okres 1 lutego 2020 r. – poinformował w czwartek resort gospodarki morskiej.
Armator składając wniosek o dofinansowanie powinien w nim uwzględnić dni postojowe, za które nie otrzymał wsparcia finansowego – podało ministerstwo.
Nowy nabór ruszy we wrześniu br. Informacje na jego temat mają pojawić się stronie mgm.gov.pl.
autor: Kacper Reszczynski
Bałtyccy rybacy i armatorzy komercyjnych jachtów wędkarskich jednoczą siły w walce z Komisją Europejską. Rybacy utworzyli Komitet Ratowania Bałtyku. Oskarżają unijną administracje, która kilkanaście lat temu zezwoliła na połowy paszowe w Bałtyku, o doprowadzenie do katastrofy ekologicznej. Rybacy przygotowali już pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podstawą oskarżenia jest art 3 Traktatu Unii Europejskiej TFUE.
/gdansk.tvp.pl/49281443/rybacy-pozywaja-unie-w-spr awie-ochrony-baltyku
łajba nie łowiła.
Celem WPRyb jest zagwarantowanie, że rybołówstwo i akwakultura będą ekologicznie, gospodarczo i społecznie zrównoważone i że będą źródłem zdrowej żywności dla obywateli UE. Jej kolejnym celem jest wspieranie dynamicznego rozwoju sektora rybołówstwa i zapewnienie społecznościom rybackim odpowiedniego poziomu życia.
Z jednej strony ważne jest, aby połowy były jak największe, z drugiej jednak muszą istnieć pewne granice. Musimy zrobić wszystko, aby praktyki połowowe nie osłabiały zdolności populacji ryb do odnawiania się. Zgodnie z założeniami polityki rybołówstwa w latach 2015 – 2020 należy ustalić limity połowowe, które w sposób trwały będą chronić zasoby ryb w perspektywie długoterminowej.
ec.europa.eu/fisheries/cfp_pl
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.