Rybołówstwo

Polskie organizacje rybackie poławiające bałtyckiego szprota i śledzia przystąpiły do oceny według Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC, który służy do ewaluacji rybołówstw pod kątem ich wpływu na dzikie populacje ryb, oddziaływania na ekosystem morski oraz sposobu zarządzania. Oceny dokonuje zespół niezależnych naukowców i ekspertów z jednostki certyfikującej SAI Global.

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) realizuje wiodący w świecie program certyfikacji rybołówstw i znakowania ryb oraz owoców morza pochodzących ze zrównoważonych połowów. Standard Zrównoważonego Rybołówstwa MSC jest owocem ponad 20-letniej współpracy z naukowcami, przedstawicielami przemysłu rybnego oraz organizacjami działającymi na rzecz ochrony przyrody, odzwierciedlając najnowszą wiedzę naukową oraz najlepsze praktyki w zakresie zarządzania rybołówstwem.

Organizacje rybackie, które przystępują do procesu certyfikacji, poddawane są ocenie przy pomocy 28 wskaźników efektywności, zawartych w ramach trzech podstawowych zasad Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC: wpływu na dzikie populacje ryb, oddziaływania na ekosystem morski oraz sposobu zarządzania. Aby zagwarantować bezstronność, wiarygodność i przejrzystość procesu, samą certyfikację prowadzą niezależni audytorzy z jednostek certyfikujących (ang. Conformity Assessment Bodies, CABs), akredytowanych przez niezależną organizację Assurance Services International.

Dn. 2 czerwca 2020 jednostka certyfikująca Sai Global opublikowała Wstępny Raport Ogłaszający do Konsultacji (ang. Announcement Comment Draft Report) dotyczący wstępnej oceny według Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC czterech polskich organizacji rybackich poławiających bałtyckiego śledzia i szprota: Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb, Organizacji Producentów Rybnych Władysławowo, Krajowej Izby Producentów Ryb oraz Organizacji Producentów Ryb Bałtyk.

Organizacje te reprezentują 53 jednostki połowowe, a do połowu śledzi i szprotów używają włoków pelagicznych oraz sieci stawnych. Sprzedaż odbywa się przede wszystkim na rynku krajowym. W program MSC zaangażowanych jest już kilka rybołówstw z rejonu Morza Bałtyckiego, co pokazuje coraz większe zainteresowanie certyfikacją.

Wstępny Raport Ogłaszający do Konsultacji dostępny jest na stronie https://fisheries.msc.org. Wszyscy interesariusze mogą w ciągu 60 dni dostarczyć pisemne komentarze oraz przekazać wszelkie materiały i informacje, które powinny być wzięte pod uwagę przez zespół oceniający. Oceny dokonuje zespół naukowców i ekspertów z SAI Global. Dokładny opis procesu oceny można znaleźć w przewodniku dotyczącym certyfikacji rybołówstw. Proces oceny polskiego śledzia i szprota finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020, a koordynacją działań ze strony organizacji rybackich zajmuje się Fundacja MARE.

W przypadku pozytywnej oceny śledzie i szproty pochodzące z połowów powyższych organizacji, będą mogły być oznaczane niebieskim certyfikatem MSC. Certyfikat to jasny sygnał informujący coraz bardziej świadomych konsumentów, że kupują produkty, którym mogą zaufać.

Podjęliśmy wyzwanie, jakim jest ocena naszej działalności rybackiej pod kątem zrównoważonego rozwoju środowiska morskiego. Poprzez certyfikat MSC chcemy pokazać, że korzystamy z żywych zasobów morskich w sposób odpowiedzialny i że jesteśmy gotowi to potwierdzić w ramach niezależnego audytu – podkreśla Marcin Radkowski, prezes Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb, reprezentujący przystępujące do certyfikacji organizacje. – Jesteśmy pewni, że ubiegając się o ocenę zgodnie z standardem MSC, podjęliśmy właściwą decyzję. Program MSC jest uznawany na świecie za najbardziej rygorystyczny i wszechstronny zestaw kryteriów dla zrównoważonego rybołówstwa, a certyfikat MSC cieszy się zaufaniem konsumentów – dodaje Radkowski.

Połowy certyfikowanych ryb i owoców morza systematycznie rosną: obecnie już 15% światowych połowów morskich posiada Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa MSC w porównaniu z 10% w 2014 roku.

Program MSC wspiera rozwój rybołówstwa na całym świecie z korzyściami dla środowiska morskiego a także przyczynia się do lepszego standardu życia – wyjaśnia Anna Dębicka, Dyrektor Programu MSC w Polsce i Europie Centralnej. – Cieszymy się, że polskie rybołówstwa zdecydowały się włączyć do Programu MSC i liczymy, że wpłynie to pozytywnie na promocję rozwoju zrównoważonego sektora rybackiego w Polsce.

rel (MSC Polska)

 
+11 Po raz wtóry ?
Kiedyś wyżej wymieniony już zdołał wyciągnąć kasę na rejestrację dorsza w MSC na kilka miesięcy. Ciekawe na ile miesięcy posłuży obecne wyciągnięcie kasy? Ciekawe też jest dlaczego Mare ma wyłączność " na obsługę" rybaków ?
03 czerwiec 2020 : 12:45 rybaczek | Zgłoś
+10 Tym się też pochwalicie ?
Może tym razem się dowiemy ile MSC weźmie za niebieski znaczek i ile zainkasuje MARE.
03 czerwiec 2020 : 18:06 ??? | Zgłoś
+9 ices
wlasnie sie wypowiedziala na temat sledzia dentralnego 36 procent w dol zachodniego 0 procent polowow, to pokazuje jego kondycje
03 czerwiec 2020 : 12:53 czary mare | Zgłoś
+2 ICES uwaliła program 4 kutrów z 2008 roku
ale teraz do tego musimy wrócić
03 czerwiec 2020 : 20:45 Profesor Wilczur | Zgłoś
+8 Taka sytuacja 1
Szanowny Panie Premierze

W związku z całkowitym zniszczeniem ekosystemu Morza Bałtyckiego przez Unię Europejską, która Swoją polityką rybacką doprowadziła do bankructwa wszystkich użytkowników Bałtyku utrzymujących swoje firmy z połowu ryb, zwracamy się do polskiego rządu o wsparcie poniższego wniosku aby rząd złożył w naszym imieniu skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która doprowadziła do bezprecedensowego zniszczenia żywych zasobów Bałtyku, oraz połowowej działalności podmiotów gospodarczych we wszystkich krajach bałtyckich.
03 czerwiec 2020 : 18:04 Rybackij | Zgłoś
+5 Taka sytuacja 2
Podstawa prawna i merytoryczne uzasadnienie ewentualnej skargi do TSUE znajduje się w dokumentach i opracowaniach załączonych do wniosku, który został sporządzony przez naszego prawnika. Celem ewentualnej skargi do TSUE była by zmiana szkodliwej polityki rybackiej UE, która doprowadziła do degradacji Morza Bałtyckiego, co w konsekwencji ma doprowadzić do naprawy środowiska ekosystemu, odnowy jego żywych zasobów i jak najszybszy powrót do wznowienia naszej działalności gospodarczej.
03 czerwiec 2020 : 18:05 Rybackij | Zgłoś
+3 Druga kadencja rządów Jarosława Kaczyńskiego musi przerwać upodlenie polskich rybaków
Jak nie teraz to kiedy?
03 czerwiec 2020 : 20:19 Jaro | Zgłoś
+9 Pogłębia
Jak na razie tylko pogłębia. Rybak coraz mniej zależy od tego co złowi, a od tego co mu urzędnicy rzucą z unijnej kasy. Nigdy nie było tak źle, a jest coraz gorzej.
03 czerwiec 2020 : 20:26 UST_ | Zgłoś
+4 Urzędasy po Platformie, układ rybny
zaraza= we wszystkich pisowskich ministerstwach
03 czerwiec 2020 : 20:31 UST_ | Zgłoś
+3 Dębicka to trup na Bałtyku
Ciekawe dlaczego media jeszcze ją cytują?
03 czerwiec 2020 : 20:49 Marylin | Zgłoś
+11 COVID
Czyli jak mam 5 klonów w krzakach i na sprawozdaniach 120 dni połowowych to od lutego do końca sierpnia wpadnie mi okrągła bańka ?
04 czerwiec 2020 : 06:38 MONARCHA | Zgłoś
+12 120 dni
w jaki sposób wykazuje się dni połowowe na jednostkach bez transpondera i dziennika elektronicznego?
04 czerwiec 2020 : 07:02 nuty | Zgłoś
+4 Raport
Małe robią raport miesięczny, na papierze. Jak już wykazał ileś dni w miesiącu, to tego nie zmieni.
04 czerwiec 2020 : 08:52 Tol | Zgłoś
+3 Prokurator może to zmienić
jak będzie szukał wyłudzeń unijnych funduszy
08 czerwiec 2020 : 18:33 jack sparrow | Zgłoś
+1 gosc
dokładnie tak jak dostanisz banke to dokupisz sobie następne 2 klony
08 czerwiec 2020 : 12:37 as | Zgłoś
+13 bańka
następny wałek , nieroby i cwaniaki , skasują pełną pule , ciekawe skąd wiedzieli żeby stać w porcie ? żenada ale jak bałtykiem rządzi zalew i klony to tak mamy nowe ciało doradcze dobrze się ustawiło , gratulacje
04 czerwiec 2020 : 06:48 rybak aktywny | Zgłoś
+7 banka
tylko u nas taki cyrk że prawo działa wstecz
04 czerwiec 2020 : 06:59 też rybak aktywny | Zgłoś
+8 Postój heh
Jak się robi projekt rozporządzenia i jest się zespole to chyba się robi pod siebie. Widział ktoś grabie grabiące w drugą stronę?Trzeba by było być ostrym delkem tracić takiej okazji mając kupę klonów.
04 czerwiec 2020 : 08:34 AVE CESAR | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1028 4.1856
EUR 4.2262 4.3116
CHF 4.5159 4.6071
GBP 5.0922 5.195

Newsletter