Utworzenie jednego inspektoratu rybołówstwa morskiego zamiast dotychczasowych trzech - to cel nowelizacji ustawy o rybołówstwie morskim, która została podpisana przez prezydenta - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.
Ustawa tworzy nowy centralny organ administracji rządowej – Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego. Organ ten zastąpi działających dotychczas trzech okręgowych inspektorów rybołówstwa morskiego w Gdyni, Słupsku i Szczecinie. Takie rozwiązania ma pozwolić na poprawę sposobu funkcjonowania inspekcji rybołówstwa morskiego oraz na ujednolicenie procedur dzięki stosowaniu jednolitych standardów działania.
Główny Inspektor Rybołówstwa Morskiego odpowiedzialny będzie za monitoring przestrzegania przepisów o rybołówstwie morskim i organizację rynku rybnego, a także za koordynację działań Polski w ramach realizacji celów wspólnej polityki rybołówstwa. Nowy organ będzie wykonywał swoje obowiązki poprzez Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego z siedzibą w Słupsku.
Główny Inspektor Rybołówstwa Morskiego będzie powoływany przez premiera na wniosek ministra właściwego do spraw rybołówstwa; a jego zastępców będzie powoływał minister ds. rybołówstwa na wniosek Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego. Ponadto ustawa dostosowuje polskie przepisy do zmian prawa unijnego, a także umożliwia wymianę indywidualnych kwot połowowych pomiędzy armatorami statków rybackich.
Ustawa zmienia zasady prowadzenia rejestrów statków rybackich i pozwoleń na wykonywanie rybołówstwa oraz określa terminy na wydanie decyzji w postępowaniu o wydanie specjalnego zezwolenia połowowego i dodatkowej kwoty połowowej. Dodatkowo przedmiotowa ustawa wprowadza zakaz wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego w trakcie zarybiania akwenu.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. z pewnymi wyjątkami.
autor: Anna Wysoczańska
Aresztowania inspektorów, setki zarzutów korupcyjnych, wyroki za lata bezkarności inspektórow już niebawem, w końcu władza robi przadek z tym tałatajstwem
Jego łapówkarski proceder miał trwać tylko od grudnia 2014 do maja 2015 r., co oznacza, że średnio mężczyzna był korumpowany co cztery dni.
Poza inspektorem aktem oskarżenia przesłanym obecnie do sądu objęto cztery inne osoby. Zarzucono im wręczenie korzyści majątkowych albo składanie korupcyjnych obietnic głównemu oskarżonemu.
Łącznie w śledztwie zarzuty usłyszało już 31 osób. Pierwszych trzech podejrzanych (dwóch o przyjmowanie łapówek i jeden o paserstwo) zatrzymano i tymczasowo aresztowano jesienią 2016 r. Obecnie wszyscy odpowiadają z wolnej stopy.
W aktach sprawy opisano 165 przestępstw, głównie korupcyjnych.
Cwaniacy narobili kłopotów rybakom
Rysiek Panów wysterował, dobry kurs, dziobem do puszki
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.