Z inicjatywy Zrzeszenia Rybaków Polskich 14.01.2014 r. w Urzędzie Miasta w Ustce odbyło się spotkanie poświęcone problemowi ograniczeń związanych z funkcjonowaniem strefy zamykanej dla żeglugi i rybołówstwa w obrębie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. W spotkaniu uczestniczyli m.in. dyrekcja Urzędu Morskiego w Słupsku, szefostwo Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej, burmistrz Miasta Ustka oraz wójt Gminy Postomino.
Sprawa dotyczy głównie blokowania funkcjonowania przystani morskiej w Jarosławcu podczas działań prowadzonych na poligonie i zamykania strefy nr 6 dla potrzeb strzelnicy wojskowej. Jedynym sensownym rozwiązaniem problemu jest wprowadzenie nowej mniejszej strefy nr 6C, dla potrzeb samej strzelnicy. Rozwiązanie to jest akceptowane przez wszystkie strony, związane z działalnością w tym rejonie.
Strefy ograniczenia dla żeglugi i rybołówstwa wprowadza rozporządzeniem Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych. Projekt taki został już przygotowany, procedury przeprowadzone przez stronę wojskową i aktualnie znajduje się w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Dyrektor Urzędu Morskiego zobowiązał się wystąpić do Ministra Infrastruktury i Rozwoju z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu przyśpieszenie procedur i szybkie wprowadzenie decyzji w życie.
Urząd Morski w Słupsku
poniedziałek, 06 lutego 2006 01:00 z mediów
Email Drukuj
Premier Kazimierz Marcinkiewicz zajmie się skargą rybaków, którzy potępili wulgarne wypowiedzi Grzegorza Łukasiewicza, dyrektora Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dyrektor miał ubliżać rybakom na spotkaniu środowisk rybackich z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa, które odbyło się w Wejherowie pod koniec stycznia. Debata dotyczyła wprowadzonych w tym roku dodatkowych dni, w których obowiązuje zakaz połowów dorsza. Zdaniem rybaków podczas spotkania Łukasiewicz odnosił się do nich wulgarnie.
- Co chwilę padały słowa na ch... i k... Wszystko dlatego, że mieliśmy odmienne zdanie niż przedstawiciele ministerstwa - mówi Anna Górecka, właścicielka kutra z Ustki. - Nie możemy sobie pozwolić na takie traktowanie i dlatego napisaliśmy skargę do premiera. Otrzymaliśmy potwierdzenie z jego kancelarii, że przyjrzy się sprawie i spróbuje ją wyjaśnić.
Grzegorz Łukasiewicz nie chce komentować skargi.
- Nie mam sobie nic do zarzucenia. Dla mnie to po prostu rozgrywki między rybakami i armatorami. Nie chciałbym się do tego odnosić - dodaje Łukasiewicz.
wtorek, 28 sierpnia 2007 01:00 z mediów
Email Drukuj
Grzegorz Hałubek, wcześniej Szef Związku Rybaków Polskich został nowym wiceministrem do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej. Nominację Hałubka przedstawił osobiście nowy minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk podczas spotkania ze środowiskiem rybackim, które odbyło się w poniedziałek w Ustce.
- Powiedziano mi - przez dziesięć lat walczyłeś o sprawy rybaków to teraz masz okazję się wykazać - mówi Hałubek - Przyznam się, że już od kilkunastu dni prowadzono ze mną rozmowy. Na początku nie chciałem się zgodzić, w końcu uległem. Na pewno nie zmienię swoich poglądów.
Nasze informacje potwierdza również Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy ministra Gospodarki Morkiej.
- Mogę potwierdzić, że pan Hałubek jest nowym wiceministrem do spraw rybołówstwa i jednocześnie dyrektorem departamentu rybołówstwa działającego w ministerstwie - mówi rzecznik
Posted on 08/01/2014 by Tomasz Miszczuk
Zakład Gospodarki Rybackiej Szczecin,
Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa
Zachodniopomorski Uniwersytet
Technologiczny w Szczecinie
18.12.2013
Szanowny Pan
Premier Rzeczypospolitej Polski
Donald Tusk
Kancelaria Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa
W dniu 22 października 2013 roku na kolejnym spotkaniu w Ustce, dotyczącym działalności gospodarczej w polskim rybactwie, Polscy Rybacy poławiający w byłej polskiej strefie ekonomicznej, wyrazili swoje oburzenie na prowadzoną dotychczasową politykę rządu RP wobec polskiego rybołówstwa, rybaków oraz ich rodzin. Zarzuty jakie padły na sali zostały także wyrażone w tekście przedstawionego przez Rybaków Apelu dotyczyły głównie: celowości i skutków niekontrolowanych połowów paszowych prowadzonych przez inne państwa bałtyckie; przyczyn występowania ?chudego dorsza? których upatruje się w braku pokarmu, (wynikającego głównie z prowadzonych połowów paszowych) oraz kar jakimi niesłusznie obciążono polskich rybaków, wprowadzonych dla ograniczenia ich zdolności połowowej.
Tekst Apelu postulował podjęcie, przez administrację rybacką i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, dyplomatycznych rozmów o sprawiedliwych zasadach zakresu ochrony i działania polskiego rybołówstwa na Bałtyku a zwłaszcza odzyskania dotychczasowych możliwości połowowych, wynikających z historycznych uwarunkowań eksploatacji wód Unii Europejskiej i innych wód międzynarodowych.
W związku z opisanym faktem i kolejnego zignorowania Polskich Rybaków a zwłaszcza zlekceważenia spisanych postulatów zawartych w Apelu na spotkaniu w Ustce, występuję o przeanalizowanie treści tego Apelu przez adresatów i podjęcie energicznych oraz skutecznych działań na rzecz ochrony polskiej gospodarki rybackiej, ochrony zasobów i managementu środowiskowego w byłej polskiej strefie ekonomiczno ? rybackiej.
Pilnie potrzebna jest zmiana polityki wobec Polskiego rybołówstwa, rybactwa morskiego i śródlądowego, bardzo istotnych gałęzi Polskiej gospodarki żywnościowej i całej gospodarki narodowej. W związku z powyższymi faktami apeluję o pomoc i realne rozwiązanie ważkich problemów rybołówstwa w Polsce, w kraju dzielnych i pracowitych ludzi, w czym jako specjaliści ichtiolodzy zajmujący się rybołówstwem możemy skutecznie pomóc.
Z optymizmem łączę wyrazy szacunku
Prof. dr hab. inż. Wawrzyniec Wawrzyniak
Podjęcie jednoznacznej decyzji zaprzestania połowów paszowych na Bałtyku przez okres co najmniej trzech lat i zakazanie połowów na Bałtyku większymi jednostkami jak 26 PTS spowoduje, że w ciągu trzech - czterech lat wróci równowaga na Morzu Bałtyckim. Tak przynajmniej wynika z dotychczasowych badań, przed wprowadzeniem połowów paszowych.
[link usunięty]
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.