W grudniu 2013 roku ogłoszone zostały w Dzienniku Ustaw dwa nowe rozporządzenia dotyczące zmian w rybołówstwie.
1) rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i warunków wykorzystania ogólnej kwoty połowowej (Dz. U. poz. 1544), oraz
2) rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich oraz szczegółowych warunków wykonywania rybołówstwa morskiego (Dz. U. poz. 1545).
Powyższe regulacje wchodzą w życie od dnia 17 grudnia 2013 r.
Zmienione przepisy modyfikują system podziału kwot połowowych śledzia centralnego oraz szprota na Morzu Bałtyckim, umożliwiając rozdysponowanie tych gatunków ryb pomiędzy armatorów polskich statków rybackich poprzez przyznawanie kwot indywidualnych. Zmiany te ograniczają ryzyko przełowienia oraz pozwalają armatorom na planowanie produkcji w ciągu roku połowowego. Ponadto, jako uzupełnienie zmodyfikowanego podziału kwot, wprowadzono dodatkowe warunki techniczne prowadzenia połowów, obejmujące ograniczenie połowów w tukę jedynie do statków rybackich, których długość całkowita różni się o nie więcej niż o 5 m, a także zakaz przechodzenia podczas jednego rejsu połowowego miedzy dwoma stadami śledzi.
Hubert Bierndgarski
fot. H. Bierndgarski
Wasto Premierze,
më, kaszëbsczi rëbôcë z Nordë, do Was piszemë.
Më tu nad Wiôldżim ë Môłim Mòrzã, na tim Krowim Ògònie żëjemë òd wiek wieka. Naji òjcowie ë starkòwie tù mieszkelë ë ùmiérelë, ale wiedno robilë na mòrzu. Kòżdô familëjô miała bôt abò kùter. Na swòje żëcé zarôbielë ùtcëwie. Më téż bë chcelë gôdac najim dzôtkóm: „ To je naje mòrze, to je najô rëba, z pòlsczégò mòrza jidą rëbë na pòlsczi stół przez pòlsczich rëbôków złowioné”.
Wasto Premierze,
Jakùż je terôzka? Rzeczcë nama, dze je ta najô rëba i dze je to najé mòrze! Co mdze z rëbôkama! Co mdze z najim mòrzã Bôłtã! Më widzimë, że lepi mają Szwédowie i Dénowie.
Ma të skardżi i żôle piszemë do Was, cobë Wë rzeklë: „Jô jem z wama, a wa ze mną”.
W imieniu Polskich Rybaków
Prof. dr hab. inż. Wawrzyniec Wawrzyniak
Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa
Zachodniopomorski Uniwersytet
Technologiczny w Szczecinie
Szanowny Pan
Premier Rzeczypospolitej Polski
Donald Tusk
Kancelaria Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa
W dniu 22 października 2013 roku na kolejnym spotkaniu w Ustce, dotyczącym działalności gospodarczej w polskim rybactwie, Polscy Rybacy poławiający w byłej polskiej strefie ekonomicznej, wy-razili swoje oburzenie na prowadzoną dotychczasową politykę rządu RP wobec polskiego rybołówstwa, rybaków oraz ich rodzin. Zarzuty jakie padły na sali zostały także wyrażone w tekście przedstawionego przez Rybaków Apelu dotyczyły głównie: celowości i skutków nie-kontrolowanych połowów paszowych prowadzonych przez inne pań-stwa bałtyckie; przyczyn występowania „chudego dorsza” których upatruje się w braku pokarmu, (wynikającego głównie z prowadzo-nych połowów paszowych) oraz kar jakimi niesłusznie obciążono polskich rybaków, wprowadzonych dla ograniczenia ich zdolności połowowej.
Tekst Apelu postulował podjęcie, przez administrację rybac-ką i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, dyplomatycznych roz-mów o sprawiedliwych zasadach zakresu ochrony i działania pol-skiego rybołówstwa na Bałtyku a zwłaszcza odzyskania dotychczaso-wych możliwości połowowych, wynikających z historycznych uwa-runkowań eksploatacji wód Unii Europejskiej i innych wód między-narodowych.
Ów Apel skierowany do Rządu RP ma na celu stwo-rzenie długofalowej polityki wspierania Polskiego Rybo-łówstwa i rzeczywiste przyjazne a nie udawane i dla po-klasku paternalistycznego, branie w ochronę polskiego rybołówstwa, rybactwa, rybaków i ich rodzin, trudnią-cych się tradycyjnie od lat tym zawodem. Ci ludzie za swoją ciężką i niebezpieczną pracę powinni być doceniani i chronieni przez Polski Rząd przed krzywdzącymi pomy-słami i ujednoliceniami Komisarzy Unijnych.
Pilnie potrzebna jest zmiana polityki wobec Polskiego rybo-łówstwa, rybactwa morskiego i śródlądowego, bardzo istotnych gałę-zi Polskiej gospodarki żywnościowej i całej gospodarki narodowej. W związku z powyższymi faktami apeluję o pomoc i realne rozwiązanie ważkich problemów rybołówstwa w Polsce, w kraju dzielnych i pra-cowitych ludzi, w czym jako specjaliści ichtiolodzy zajmujący się ry-bołówstwem możemy skutecznie pomóc.
Z optymizmem łączę wyrazy szacunku
Prof. dr hab. inż. Wawrzyniec Wawrzyniak
11. Środowisko Rybaków Polskich
Apel Polskich Rybaków
Do wiadomości:
1. Wicepremier i Minister Infrastruktury i Rozwoju, Pani Elżbieta BIEŃKOWSKA,
ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa.
2. Przewodniczący Komisji Sejmowej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pan Krzysztof JURGIEL,
ul. Wiejska 4/6/8, 00902 Warszawa
3. Minister Rolnictwa, Pan Stanisław KALEMBA, ul. Wspólna 30, 00930 Warszawa
4. Ministerstwo Rolnictwa, Sekretarz Stanu, Pan dr Kazimierz PLOCKE, ul. Wspólna 30,
00-930 Warszawa
5. Dyrektor Departamentu Rybołówstwa, Pan Tomasz NAWROCKI, ul. Wspólna 30.
00-930 Warszawa
6. Dyrektor MIR – prof. MIR, Pan dr hab. inż. Tomasz LINKOWSKI, ul. Kołątaja 1,
81-332 Gdynia
7. J.M. Rektor ZUT – prof. zw. dr hab. inż. Włodzimierz KIERNOŻYCKI, ul Piastów 17,
70-310 Szczecin
8. Marszałek Województwa Pomorskiego – Pan Mieczysław STRUK, ul. Okopowa 21/27,
80-810 Gdańsk
9. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego - Pan Olgierd GEBLEWICZ , ul Korsa-rzy34, 70-540 Szczecin
10. Europosłowie: Marek Gróbarczyk, [mail usunięty]
Jarosław Wałęsa, [mail usunięty]
11. Środowisko Rybaków Polskich
Dla jasności - wiem co piszę, bo pracuję na dawnym wydziale Rybactwa AR Szczecin i szlag mnie trafia gdy widzę takie rozwalanie dawniejszej potęgi i dorobku Wydziału przez niedouczonego ignoranta stojącego obecnie na jego czele. Coś co można porówna tylko do małpy której dano w ręce brzytwę.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.